Skandaliczne słowa księdza o filmie Sekielskiego. "Jako kobieta jest pani potencjalną prostytutką"

Julia Bondyra
(fot. Calamity Jane / shutterstock.com)

Rzecznik świdnickiej kurii zareagował w tej sprawie. 

 

Ksiądz Sławomir Marek, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Stanowicach na Dolnym Śląsku, komentując film Sekielskiego, powiedział: "wśród pedofilów są głównie homoseksualiści". Dodał: "Sekielski, Morozowski, Kopacz, Schetyna i Biedroń... promują pederastię, aborcję, upadek sztuki i moralności. Chodzą w pochodach dla zboczeńców a przechodząc koło kościoła, głośno krzyczą no pasaran! Żałosne i tyle!"

 

Po tych wypowiedziach ksiądz Marek zaczął dyskutować z internautami na Twitterze. Jedna z użytkowniczek napisała: "Kara więzienia pozwoliłaby uniknąć kolejnych ofiar. Wasza "prawda" jest zawsze prawdziwsza, prawda? Tylko przestańcie beczeć, że kościoły pustoszeją!"

 

 

Duchowny odpowiedział: "nie mam pojęcia co twój tweet ma wspólnego z moim, kościoły pustoszeją wśród pustaków bez moralności. ja znam pełne kościoły". 

 

 

Po takiej odpowiedzi Katka odwołała się do przypadku Kościoła w Irlandii, pisząc: "Powiedz Irlandczykom, że są pustakami bez moralności... no przecież nie irlandzcy purpuraci. Buta i pycha przez Ciebie przemawia". Ksiądz zapytał, co ma wspólnego Irlandia z Sekielskim i zboczeniec z Irlandii ze zboczeńcem w Polsce. Internautka odpowiedziała: "jeden wątek wspólny: pedofilia". 

 

Proboszcz dolnośląskiej parafii skomentował to tak: "prostytutki do w 80% kobiety. ty jesteś kobietą. z tego mam jakieś analogie wyciągać? pfff. oskarżasz całość w oparciu o promile... i twierdzisz za TVNem i lewackimi mediami o rzekomym ukrywaniu chociaż takich przypadków nie bardzo umiecie wskazać... a jeśli już to nadal promile". 

 

Jedna z internautek napisała: "Jak wam wszystkim nie jest wstyd. Jesteście współodpowiedzialni za zło". Ksiądz Marek skomentował: "a pani jest wstyd za prostytutki z Grójca??? powinno pani być przecież jest pani kobietą! mało tego jako kobieta jest pani potencjalną prostytutką... kapłanów w Polsce jest 40 tys. kilku okazało się draniami. To BARDZO NIEDOBRZE, ale to nie znaczy, że ja mam na to jakikolwiek wpł".

 

 

Ksiądz uważa, że należy walczyć z pedofilią w Kościele, "ale Sekielski nie walczy z pedofilią, tylko rzuca błotem w Kościół".

 

"Gazeta Wyborcza" poprosiła o komentarz rzecznika świdnickiej kurii, po południu opublikowano oświadczenie na ich stronie internetowej:

 

W związku z publikacją tweetów Księdza Sławomira Marka w tym tweeta z dnia 13 maja 2019 r. nt. prostytucji, Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach po rozmowie z Księdzem Biskupem Ignacym Decem Biskupem Świdnickim przeprasza wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tymi wypowiedziami urażeni. 

 

Równocześnie Ksiądz Proboszcz zaświadcza, że w przyszłości będzie kierował się właściwym taktem wypowiedzi, tak aby nie generować kolejnych niepożądanych emocji.

 

ks. dr Daniel Marcinkiewicz
Rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej

 

"Jako kobieta jest pani potencjalną prostytutką"

 

Księże Sławomirze, chciałabym księdzu napisać kilka słów. Czytając księdza wpisy na Twitterze, zaczynając od tego, w którym wspomina ksiądz, że nie oglądał filmu, pomyślałam, że bardzo ksiądz przeżywa to, co się dzieje. Ta sytuacja budzi w księdzu wiele skrajnych emocji, które znajdują swój upust w Internecie. Pisze ksiądz: "każde skrzywdzone dziecko to dramat i należy z tym złem walczyć wszelkimi sposobami. Ale Sekielski nie walczy z pedofilią, tylko rzuca błotem w Kościół". A ksiądz, z czym ksiądz walczy? Z kobietami? Z opinią publiczną? Z telewizją? Z Sekielskim? Czy może z filmem, którego ksiądz nie oglądał?

 

Nie mam pojęcia, ale jest mi księdza bardzo szkoda. Tak jak nie godzę się na pedofilię w Kościele, tak samo nie godzę się na to, żeby ksiądz nazywał każdą kobietę "potencjalną prostytutką". Ostatnio sama komentując film, który jednak obejrzałam, odwoływałam się do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus mówił "to jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem" (J 15, 12). Myślę, że wszystkie najgorsze dramaty na świecie dzieją się właśnie z tego powodu, z braku miłości. Że wszystkie najpiękniejsze wydarzenia na świecie dzieją się właśnie z tego powodu, z dawania miłości.

 

Ja też obejrzałam. Internet huczy od komentarzy. Archidiecezje wydają nowe oświadczenia. Generalnie bardzo dużo się...

Opublikowany przez Julia Bondyra Poniedziałek, 13 maja 2019

 

Księże Sławomirze, w którym księdza wpisie była choćby minimalna postawa miłości? W jaki sposób dał ksiądz nadzieję i zrozumienie dla tych, którzy tej miłości nie znajdują? Jak dał ksiądz nadzieję prostytytutkom, które na pewno usilnie jej szukają? Zna ksiądz taki fragment Ewangelii "kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień" (J 8, 7)? Proszę księdza o jedno, niech ksiądz nie kamienuje niewinnych kobiet. Skoro Jezus powiedział "i ja Ciebie nie potępiam" do kobiety, którą przyłapano na cudzołóstwie, to dlaczego ksiądz jest o krok dalej od Niego?

 

Julia Bondyra - dziennikarka i redaktorka portalu DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl

 

* * *

 

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

115

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lukasiewicztr 10:35:47 | 2019-05-19
Przykro to dzisiaj stwierdzić, ale to jest prawda. Kościół w Polsce nie ma problemu z pedofilią która nie odbiega od normy, jest taka jak w innych populacjach. Kościół w Polsce ma problem z ogromną butą i pychą która powoduje pustoszenie kościołów i odwracanie się słabych od wiary w Boga przez właśnie przykład kapłanów. Mam takich dwóch w parafii głoszą same "prawdy objawione" i znają się na wszystkim oczywiście otoczeni wianuszkiem pochlebców.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotrf102 23:55:27 | 2019-05-15
Koszmarna polityczna poprawnosc - za wszystko trzeba przepraszac !!! Koszmar !!! Ksiadz mowil co myslal i w kontekscie tej rozmowy jego wypowiedz byla logiczna. Mocna, ale PRAWDZIWA !

Oceń 17 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

marzenka1907 18:22:35 | 2019-05-15
Ten ksiądz dał idealny przykład tego jak Wy traktujecie księży. Ksiądz - potencjalny pedofil. Tak samo kobieta - potencjalna prostytutka. Dlaczego odbieracie Jemu prawo do czegoś co sami robicie? 
Kapłan miał rację w 100% a ten materiał jest pokroju TVNowskich manipulacji. Gratulacje DEON. 

Oceń 43 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 14:11:22 | 2019-05-15
Przecież proboszcz to nie jest jakaś dowolna osoba. Według prawa kanonicznego:
----------
(Proboszcz) Winien ponadto odznaczać się zdrową nauką i dobrymi obyczajami, gorliwością pasterską oraz innymi cnotami, jak również przymiotami, wymaganymi, czy to prawem powszechnym czy partykularnym, do kierowania parafią, o którą chodzi.
----------
Coś w tej machinie jaką jest Kościół w Polsce solidnie szwankuje.

Oceń 9 62 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Szczelka 13:23:11 | 2019-05-15
Nie identyfikuję się z Kościołem, w którym są tacy duszpasterze. Tyle na ten temat.
A druga sprawa: to przykre, że księża, mając swobodny dostęp do Internetu i mediów społecznościowych i pisząc co im przyjdzie do głowy, kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, że jednak jest to coś innego niż ambona w ich kościele parafialnym. W sensie, że to idzie w świat niesamowicie szybko i skutecznie. Wydaje mi się, że ktoś im to powinien powiedzieć. Może trzeba o tym mówić klerykom w seminariach, a potem rokrocznie przypominać na rekolekcjach?

Oceń 13 89 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 13:14:24 | 2019-05-15
Biedaczek. Aniołeczek.

Oceń 10 57 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

siwy 13:09:21 | 2019-05-15
no coz , niektore klechy to bezczelne swinie

Oceń 13 111 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 12:47:10 | 2019-05-15
Zastanawiam się - komu zależy na tym zeby zaszczuć tych, którzy są w porządku? Zrobiono nagonkę bez precedensu i wszystkich wrzucono do jednego worka. Ten ksiądz ma rację w tym, co pisze. Może użył trochę niewłaściwych słów ale  w takiej temperaturze zaszczucia, to mu się nie dziwię. To kto rzuca kamieniami i do kogo? Rzucają prawie wszyscy, nie rozeznając, kto winien, a kto nie. Po prostu poczuł się zaszczuty i się bronił jak umiał. To właśnie kiedyś Żydów w ten sposób potraktowano. Wystarczyło, że był Żydem.

Oceń 306 40 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?