Grzegorz Kramer do Leona Knabita: proszę, by Ojciec przestał bronić pedofilów w sutannach

(fot. Jacek Taran)

Proszę, by Ojciec przestał szastać procentami, proszę by Ojciec przestał bronić pedofilów w sutannach mówiąc: inni mają problem większy od naszego - pisze na blogu jezuita odpowiadając na wpis o. Leona Knabita. 

 

Od jakiegoś czasu kompletnie nie rozumiem Ojca wystąpień medialnych. Jednak zawsze wtedy mówię: to ojca zdanie, ma ojciec do tego prawo. Ja i wielu, kiedyś w Ojca wpatrzonych, wybieraliśmy milczenie (raz tylko pozwoliłem sobie na publiczny komentarz). Jednak dziś nie chcę i nie mogę milczeć. Wypowiedział się ojciec na temat filmu Sekielskiego, napisał ojciec wstęp do postu, w którym niby wyraża ojciec zrozumienie, jednak dalej jest już coraz gorzej.

 

Tak ojcze Leonie, jeden upadek, który nie jest jakimś kłamstewkiem, czy nawet grzechem przeciw ślubom, ale zbrodnią na dziecku, jest powodem do usunięcia księdza ze stanu kapłaństwa. Na ołtarzu kapłaństwa nigdy nie może - jako ofiara - zostać położone życie i dobro dziecka. Tak Ojcze Leonie, ten potworny grzech i zbrodnia, w porządku ludzkim, musi być mocno napiętnowana. Na szczęście tu się zgadzamy.


Jednak proszę, by Ojciec przestał szastać procentami, proszę by Ojciec przestał bronić pedofilów w sutannach mówiąc: inni mają problem większy od naszego. Nie mają większego, bo nie o liczby tu chodzi, ale o cyniczne zło, ci oni, z Bogiem na ustach nie niszczą dzieci. A ojca post jest broniący tych, którzy wykorzystując Boga, zniszczyli ludziom nie tylko dzieciństwo, ale całe życie.


Film Sekielskiego nie dowala czarnym, może poza tym, że pokazuje prawdę o tym, że wśród nas są wilki w owczej skórze. Jeśli pokazanie takiej brutalnej prawdy nazywa ojciec dowaleniem, to tak - Sekielski nam dowalił, ale dowalił prawdą o tym, że zamiast życie chronić, to cynicznie, niektórzy z nas je zniszczyli.


Nie będę się już powoływał na Franciszka, który prosił dziennikarzy o ujawnianie tego zła, ale może choć głos polskich biskupów, którzy pod wpływam tego dokumentu przepraszają i proszą o wybaczenie, pomoże ojcu zrozumieć, jak źle ojciec broni ludzi zło czyniących, atakując posłańca, który pokazał w świetle dziennym zło ciemności.


Ojcze Leonie, nie wiem jak ojciec w takim wpisie może jeszcze powoływać się na bycie patronem przedszkola. To brzmi jak cyniczne śmianie się w twarz ofiarom, którym Tomasz Sekielski dał głos.


Nie Ojcze Leonie, tak nie można mówić, tak nie można nawet myśleć. W przeciwnym razie staje się po stronie morderców…

 

Obejrzałem prawie cały film Pana Sekielskiego, ale będę musiał go obejrzeć jeszcze raz. Jedna z refleksji jest taka. Ten...

Opublikowany przez O. Leon Knabit OSB Poniedziałek, 13 maja 2019

 

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu grzegorzkramer.pl

 

* * *

 

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.34

Liczba głosów:

447

 

 

Komentarze użytkowników (35)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 02:26:13 | 2019-05-15
A czym to się niby mogą "pochwalić" polscy jezuici w tym temacie, że o.Kramer uważa (pomijając to w jakim stopniu manipuluje tym co napisał o.Knabit), że może zwracać się z jakichś wyżyn moralnych?

Oceń 14 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 01:13:05 | 2019-05-15
Ojcze Grzegorzu, jedno pytanie (powtarzam je już bardzo długo, a nie ma żadnej odpowiedzi): kiedy ojciec przeprosi za wypisywane na tym portalu i w innych miejscach kłamstwa? Jak to naprawdę było z tymi sierotami z Aleppo? Dlaczego ojciec powielał kłamstwo bezmyślnie? A tu znowu kłamstwo! GDZIE, W JAKICH SŁOWACH O. LEON BRONIŁ PEDOFILÓW??? Dlaczego ojciec tak namiętnie KŁAMIE???

Oceń 17 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lignator 22:19:17 | 2019-05-14
Ojcze Kramer! Wzywam Cię do otwartego potępienia homoseksualizmu wśród duchownych, bo to on jest jedną z głównych przyczyn pedofilii w KK.

Oceń 24 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

blockajoana 22:11:42 | 2019-05-14
Oby ten film pomógł nam wszystkim zobaczyć do czego może być zdolny człowiek który oddalił się od Boga, wręcz Go porzucił. Strój, pozycja, środowisko  nie czyni automatycznie kogoś świętym i lepszym. I tu zgadzam się z o. Leonem Knabitem, albo film p. Sekielskiego jest początkiem dyskusji na temat nędznej kondycji człowieka, który opuścił Boga i siebie wstawił w to miejsce i to dotyczy wszystkich sfer życia w każdym środowisku, albo tak jak o. Leon napisał chodzi tylko i wyłącznie o wyrywkowe skupienie się na jednym środowisku i na tym koniec.  

Oceń 25 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

darkussa 21:29:49 | 2019-05-14
Zapraszam Ojca Kramera, do szkoły podstawowej, na lekcje języka polskiego - czytanie ze zrozumieniem tekstu. Młody człowieku i populisto, do pięt nie dorastasz o. Leonowi. Robisz pianę i i na tym zbijasz popularność, wydaje ci się , że masz wyłączność na prawdę - Ty nie bronisz ofiar, Ty karmnisz swoje chore kapłańskie Ego, jedź na rekolekcje i stań w prawdzie! Natomiast wszelkie żale, kieruj do pasterzy Kościoła w Polsce, którzy ukrywali księży zboczeńców, tak jakby nic się nie stało, i do tej pory nikt z tych biskupów nie podłą się do dymisji, nie poszedł do ofiar i ich nie przprosił, to jest dramat, rozumiesz?

Oceń 52 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wojciech.popielak 21:14:04 | 2019-05-14
przepraszam za przejęzyczenie we wczesniejszych słowach. Chciałem napisać: zawsze bezbronnych dzieci zamiast zazwyczaj bezbronnych dzieci.  

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wojciech.popielak 21:11:27 | 2019-05-14
słowa Ojca Leona nie kwestionują winy księży pedofilów. Wręcz jasno wskazują winę i konsekwencje którym powinni podlegać jak i te, które będa im towarzyszyły do końca życia i nic z tym nie będą w stanie zrobić. Pytanie które Ojciec Leon postawił jest słuszne. Czy wybieramy wycinek społeczeństwa który piętnujemy-powtarzam wina jest bezzsporna-czy reżyser podejmuje walkę z pedofilami w ogóle zatem piętnuje również pedofili wśród aktorów, prawników, lekarzy, dziennikarzy, polityków, nauczycieli, robotników itd.  To kwestia uczciwości w podejściu do opisania każdego problemu, a w tym wypadku szczególnie bolesnego bo dotyczacego zazwyczaj bezbronnych dzieci. 

Oceń 37 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

GrzesiekQ 18:46:15 | 2019-05-14
Kościół ma być solą ziemi i światłością świata, a nie być taki sam, albo trochę lepszy od reszty. To, że ludzie bardziej się oburzają na zło w Kościele to DOBRZE. TAK MA BYĆ!

Praprzyczyną tego zła jest pobłażliwość i naiwność fałszywie nazywana "miłosierdziem". Podmywanie granic dobra i zła pod pretekstem walki z legalizmem.

Oceń 21 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kotek 17:38:37 | 2019-05-14
nie rozumiem o. knabita. stracił resztki mojej sympatii i poważania .przecież inne grupy społeczne są sądzone karnie za czyny pedofilskie.
problem z kapłanami jest taki ,że winni byli bezkarni i ukrywani przez system. nawet jeśli zostali złapani i skazani to i tak wracali do pracy nawet po odsiadce. to wszystko jest po prostu straszne i jesli tego nie rozumie to niech się nie wypowiada i korzysta z zasłużonej emerytury

Oceń 8 57 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa.lomowska 16:06:57 | 2019-05-14
Wpisu o.Knabita nie da się obronić. Mogę zrozumieć emocjonalną reakcję sędziwego o.Knabita na rozmowę p.Anny (jeśli imię dobrze pamiętam z filmu) ukrytą kamerą ze starym księdzem, który ~30 lat temu ją i inne dziewczynki skrzywdził. Łatwiej sie ojcu utożsamiac emocjonalnie ze starcem (bo każdy z nas jest grzeszny, może się  wyspowiadał, pokute odprawił, ...) niż z kobietą w sile wieku. Tu pewnie tkwi emocjonalna zadra rzutująca na cały wpis o.Leona. 
Dla mnie z tego obrazu wyłania się istotny element w nauczaniu Kościoła: za mało akcentujemy zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu. Co z tego, że staruszek "wyspowiadał się, pokutę odprawił, nawet zapomniał i żył przez parędziesiąt lat cnotliwie" skoro nie zadośćuczynił bliźniemu wyrządzonej krzywdy. Nie mówię tu o pieniądzach, ale o odważnym, szczerym pełnym skruchy "przepraszam". Tego zadośćuczynienia nie zastąpi sama modlitwa. Skrzywdzona osoba żyła i była możliwość przeprosin. Od agnostyków czasem można usłyszeć, że oni nie mogą kraść bo nie mają gdzie się wyspowiadac. To złośkliwy żart, ale czy spowiadając się z kradzieży spowiednik wymaga od nas zwrotu?
Druga sprawa to tekst o.Leona "Czy będą filmy o ... matkach, które wiedząc bagatelizowały sprawę dramatu swoich córek?" Czy to próba rozmywania winy hierarchów ukrywających księży pedofili? Takie matki to bardzo często współofiary, niewykształcone, zahukane. Biskupi są wykształceni, mają pełną władzę nad sprawcami (kościół jest hierarchiczny) i chcą być postrzegani jako autorytety moralne. Wiem, że taka była instrukcja Watykanu, ale jej sens był chyba odmienny - miał chronić ofiary, nie sprawców i instytucję.

Oceń 21 97 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook