Generał jezuitów z wizytą w Auschwitz-Birkenau

Jezuici
(fot. Studio Inigo)

Czwartek, kolejny dzień wizyty Ojca Generała w Polsce, był dniem refleksji i zagłębienia się w rozmyślaniu nad najbardziej bolesnymi aspektami naszej historii, jaką była zagłada podczas drugiej wojny światowej.

 

Do milczenia zaprosił też towarzyszący Ojcu generałowi o. Mark Ravizza SJ, który przewodniczył Eucharystii odprawionej w klasztorze sióstr karmelitanek w Oświęcimiu.

 

(fot. Studio Inigo)

 

Ta Msza św. była punktem kulminacyjnym wizyty w Obozie Auschwitz-Birkenau, które jako muzeum zagłady stanowi jednocześnie aktualne ostrzeżenie przed tym wszystkim, do czego może doprowadzić nienawiść, wrogość, rasizm i pogarda dla drugiego człowieka.

 

(fot. Studio Inigo)

 

Dziś wizyta w tym szczególnym miejscu to spacer po kartach historii i medytacja tajemnicy zła i nieprawości, a jednocześnie doświadczenie niemego krzyku bezbronnych oraz własnej bezsilności wobec zła, jakie rodzi się w ludzkim sercu. Jednocześnie jednak jest to spacer pośród pomników śmierci, który staje się wyzwaniem, aby na miarę wszelkich możliwości - także w wymiarze naszej jezuickiej posługi - zrobić wszystko, aby zaszczepić w ludziach pragnienie dobra i sprawiedliwości.

 

(fot. Studio Inigo)

 

Był to zatem dzień zatrzymania się w refleksji - dzień inny niż wszystkie zaplanowane na tę wizytę, jednak dzień inspirujący do jeszcze odważniejszego podjęcia wyzwania z ćwiczeń duchownych, aby zaciągnąć się pod sztandar krzyża, pod którym przez bramę cierpienia i śmierci przechodzi się do nowego życia.

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.29

Liczba głosów:

150

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook