Nosowski: Kościół powinien jak ognia unikać skojarzeń ze środkami przymusu

(fot. Twitter.com)

"Nie w moim imieniu policja mojego państwa zatrzymała wczoraj i przesłuchiwała Elżbietę Podleśną (...). I nie w moim imieniu Leszek Jażdżewski ogłaszał trzy dni wcześniej, że w Kościele katolickim w naszym kraju nie da się znaleźć duchowej strawy" - pisze Zbigniew Nosowski na łamach "Więzi".

 

Redaktor naczelny "Więzi" w tekście "Nie w moim imieniu" odnosi się do sprawy zatrzymania Elżbiety Podleśnej, która miała sprofanować wizerunek Matki Bożej i Jezusa przez pomalowanie ich aureoli w tęczowe barwy oraz do wystąpienia Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Nosowski zaznacza, że choć działania wobec Podleśnej podjęły służby państwowe, a nie Kościół, to jednak "państwo działało niejako w imieniu oburzonych katolików". W kontekście takiego przebiegu wydarzeń, autor przypomina zalecenia zawarte w soborowej konstytucji "Gaudium et spes", dotyczące rozdziału porządków władzy Kościoła i państwa.

 

"W sytuacji kulturowej Polski A.D. 2019 oznacza to, że Kościół katolicki powinien jak ognia unikać jakichkolwiek skojarzeń ze środkami przymusu" pisze Nosowski, czytając niedawne wydarzenia w świetle ustaleń Soboru Watykańskiego II i dodaje, że "jeśli inne osoby wierzące są dotknięte taką grafiką, to pasterze Kościoła powinni umieć im wyjaśnić, że nie życzymy sobie zatrudniania aparatu przymusu państwowego i przeprowadzania rewizji o szóstej rano w imię obrony symboli wiary".

 

Zdaniem naczelnego "Więzi" brak odpowiedniej reakcji ze strony Kościoła na interwencję policji, podważa "szczerość świadectwa" wspólnoty wierzących i sugeruje wykorzystanie sprawy profanacji do walki politycznej przez rządzących.

 

W podobnie instrumentalny sposób potraktował Kościół Leszek Jażdżewski w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim. "Zdumiało mnie jednak, że człowiek o ambicjach intelektualnych gotów jest tak ochoczo w celach politycznych posługiwać się wielkimi kwantyfikatorami. Dla Jażdżewskiego skompromitowali się nie liderzy episkopatu, lecz «Kościół». Czyli także wszyscy ludzie, którzy do tej wspólnoty należą" twierdzi Zbigniew Nosowski.

 

Redaktor "Więzi" odpowiada Jażdżewskiemu, który mówił, że ten, kto szuka w Kościele transcendencji, absolutu czy moralności, ich nie znajdzie. "Wiem, że ja szukałem, szukam i będę szukał. I wiem, że wszystkie te wartości w Kościele znajdywałem, znajduję i będę znajdywał" pisze Nosowski, jednocześnie sugerując, że jeśli Jażdżewski poważnie myśli o karierze politycznej, to powinien przeprosić tych obywateli, którzy również szukają Boga w Kościele i Go w nim znajdują.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.14

Liczba głosów:

319

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Anakin 23:46:58 | 2019-05-10
w XVIII w. polskie państwo (w tym wypadku samorząd miejski) ociągało się z interwencją w czasie prowokacji religijnych i skończyło się to makabrycznie i dla rajców toruńskich jak i dla samej Polski.

A 300 lat później Francja zacowywała neutralność w obliczu obrzydliwych prowokacji gazetki francuskiej i skońćzyło się to makabrą.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 15:31:20 | 2019-05-09
Pod przykrywką ochrony uczuć religijnych państwo PiS wspiera dyskryminację i przemoc. Równocześnie blokuje próby opowiedzenia się za grupą, której społeczne położenie jest naprawdę trudne.
Kochani, osoby LGBT to nasi bliźni! Mamy ich kochać, nie poniżać. Ta akcja z "tęczową" Madonną miała to uświadomić. Ale polscy pisokatolicy wolą się obrażać, a kler (w połowie homoseksualny) im przyklaskuje, bo sam się boi zdemaskowania. Typowo polska hipokryzja.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 03:20:00 | 2019-05-09
Tymczasem w apelu opublikowanym przez pana Nosowskiego na łamach Więzi czytamy "rzekomej profanacji obrazu Matki Boskiej częstochowskiej". Rzekomej?

Między nami nie ma już żadnej więzi.

Oceń 14 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mawak 15:40:53 | 2019-05-08
Nie w imieniu redaktora, bo on ma to gdzieś. Ale w moim imieniu tak, bo dla mnie ma to znaczenie, tak jak ma dla mnie znaczenie, czy ktoś bezcześci krzyż lub sika do chrzcielnicy. Ale pan Redaktor jest nowoczesny i dla niego to nie ma znaczenia. Ciekaw zatem jestem czy jest jeszcze coś, co jest dla niego na tyle drogie, by splunięcie na to wybudziłoby go z miłej poobiedniej drzemki.

Oceń 49 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 14:31:55 | 2019-05-08
"Kościół powinien jak ognia unikać skojarzeń ze środkami przymusu" Trudno się nie zgodzić, problem w tym, że prawo jest prawem, a Kościół jednak nie domagał się zatrzymania tej pani.

Oceń 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 13:44:22 | 2019-05-08
gdyby ktoś rozwiesił plakat obrażający muzułmanów, albo żydów - deon piałby jaki to kraj katolicki podły i jaki brak tolerancji!

ale kiedy ktoś uderzy w katolików i zostanie przyłapany przez policję, to się robi afera, że brak wolności słowa, że państwo policyjne, a katolicy jak zwykle są beznadziejni i Kościół jest be!

Oceń 47 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 12:55:23 | 2019-05-08
Całkowicie się zgadzam z autorem. Z jednej strony hejterski atak na wiarę i Kościół autorstwa Jażdżewskiego, z drugiej strony minister spraw wewnętrznych w roli "obrońcy wiary i Kościoła" z wpisami na poziomie intelektualnym trolla internetowego:
----------
Osoba ta była wytypowana już od kilku dni ale przebywała za granicą. Jeszcze dziś zostaną postawione jej zarzuty z art. 196 KK” – przekazał Joachim Brudziński. Szef MSWiA podziękował funkcjonariuszom za „sprawną akcję z wytypowaniem i zatrzymaniem osoby podejrzewanej o profanację świętego od wieków dla Polaków wizerunku Matki Bożej”. „Żadne bajanie o wolności i »tolerancji« nikomu nie daje prawa do obrażania uczuć ludzi wierzących” – stwierdził polityk PiS.
-----------
Do tego jeszcze 6 policjantów o szóstej rano (minister sprostował to kłamstwo, godzina była 7 rano) z kamizelkach odblaskowych "Policja" z nakazem rewizji, w roli obrońców wiary katolickiej i rycerzy Matki Boskiej Częstochowskiej.
Głęboko wierzę, że łzy na tym obrazie są prawdziwe.

Oceń 8 92 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook