Jasna Góra: uroczystość Królowej Polski to jeden z największych odpustów

(fot. depositphotos.com)

Na Jasnej Górze z udziałem polskich biskupów trwają główne uroczystości Królowej Polski. To jeden z największych odpustów gromadzący tysiące wiernych.

 
W tym roku inauguruje on świętowanie 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do sanktuarium, a w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego jest przypomnieniem jego wielkiego aktu zawierzenia: Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewoli Miłości.
 

Przeor klasztoru, o. Marian Waligóra, podkreśla, że musimy wciąż na nowo wracać do przesłań wielkich Polaków. - Ciągle odkrywamy jak bardzo ważne jest to zawierzenie Maryi, w wymiarze Narodu, ale też w wymiarze osobistym. Prymas Tysiąclecia przypominał, że nie wystarczy ten akt wypowiedzieć jako Naród, trzeba wchodzić w to zawierzenie i oddanie się Maryi osobiście - podkreślił jasnogórski przeor.

 

Słowa zawierzenia zawarte w Milenijnym Akcie z 1966r., których autorem jest kard. Stefan Wyszyński, pielgrzymi mogli przypomnieć sobie czytając fragment tekstu na pamiątkowej tablicy, która zostałą dziś poświęcona przed główną sumą odpustową celebrowaną o godz. 11.00.

 

Nowe zawierzenie

 

Tablica poświęcana jest dzisiaj, ponieważ właśnie 3 maja, w uroczystość Królowej Polski, episkopat pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego dokonał nowego zawierzenia nazywanego Milenijnym Aktem Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Stanowił on centralny punkt obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski i był wyraźnym opowiedzeniem się Polaków za tym, że nasza Ojczyzna ma pozostać krajem katolickim.

 

- To było wydarzenie, o którym trzeba przypominać i z niego czerpać siły do budowania lepszego dziś i jutra dla Polski - podkreśla jasnogórski przeor. Zauważa, że "naród wtedy się obudził, zobaczył swą wielką moc duchową, uwierzył, że mamy oparcie w Maryi, że jest w nas siła. Jeśli wtedy było tutaj ok. miliona pielgrzymów to i dziś możemy nasze siły wskrzesić".

 

O godz. 10.00 na szczycie rozpoczęła się modlitwa za Ojczyznę. Mszę św. o 11.00 celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, który wygłosił też kazanie. Podczas tej Mszy św. ponowiony został Milenijny Akt i złożone zostaną Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

Po południu, o 14.00 zaplanowana jest Droga Krzyżowa, potem modlitwa różańcowa. Wieczorną Mszę św. o 19.00 poprzedzi procesja eucharystyczna po Wałach.

 

Uroczystość uwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

Królowa Polski

 

Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania "Królowo Polski" na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.

 

Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja.

 

W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królowę Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski - dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.7

Liczba głosów:

27

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

czesiek900 10:31:18 | 2019-05-04
Jezus Chrystus sam powiedział do apostoła Tomasza: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie” (Jana 14:6). (1 Tymoteusza 2:3-5) Jest to szlachetne i miłe w oczach naszego Wybawcy, Boga, 4 który chce, żeby najróżniejsi ludzie zostali wybawieni i dokładnie poznali prawdę. 5 Bóg jest jeden i jeden jest pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, (1 Koryntian 4:6)   „Nie wychodźcie poza to, co napisano”.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 12:45:40 | 2019-05-03
o.G.Kramer (SJ) "W Piśmie Świętym nie ma żadnych słów o tym, że Maryja jest królową Polski. (...)"

Oceń 46 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook