Kolejny katolicki kościół zniszczony. Kiedy skończy się bolesny konflikt?

(fot. Kenneth Allen / Ballyclare, County Antrim)

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca w Ballyclare niedaleko Belfastu został oblany białą farbą. Policja aresztowała podejrzanego 26-latka znanego z kryminalnej przeszłości. Miała mu pomagać 35-letnia kobieta.

 

Sytuacja miała miejsce w wielkanocny poranek.

 

"To odrażający, bezsensowny akt, który miał na celu wyłącznie spowodować ból i niepokój u katolików z Ballyclare. Wielkanocna Niedziela to wyjątkowa data w kalendarzu chrześcijan, dlatego zobaczenie zniszczenia kościoła jest szczególnie nieakceptowalne dla społeczności wiernych" mówiła w Irish News Noreen McClelland, lokalna polityczka.

 

Przeciwko aktowi wandalizmu wypowiedzieli się również inni politycy. "Każde miejsce kultu powinno być wolne od ataków i nie powinno się ich obawiać" powiedzieli przedstawiciele protestanckich unionistów.

 

Sri Lanka / Policja: było dziewięciu zamachowców. Większość zidentyfikowano >>

 

W Irlandii Północnej od końca lat 60. XX wieku do 1998 roku trwał konflikt między protestancką większością, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, a katolicką mniejszością walczącą o zjednoczenie Irlandii.

 

Sytuacja w Irlandii Północnej jest niestabilna od początku roku. Przyczynia się do tego rosnąca niepewność dotyczącą przyszłości procesu pokojowego po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Brexit może doprowadzić np. do powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a pozostającą we Wspólnocie Republiką Irlandii.

 

Biskup irlandzkiego Derry: przemoc niczego nie rozwiązuje >>

 

Niedawno uległa zaostrzeniu po zamieszkach, mających miejsce w Londonderry (Derry), gdzie zabito 29-letnią dziennikarkę Lyrę McKee. McKee została zastrzelona podczas ostrych zamieszek w Wielki Czwartek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Anakin 11:20:01 | 2019-04-25
"Kiedy skończy się bolesny konflikt" kiedy ceny ropy spadną na dł€ższy okres i Moskwie skończa się fundusze na terroryzm.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook