Ekumeniczna Droga Światła po raz drugi przeszła ulicami Łodzi

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Już po raz drugi ulicami Łodzi przeszła ekumeniczna Droga Światła. Ta wyjątkowa procesja prowadząca z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zgromadziła duchownych i wiernych ze wspólnot chrześcijańskich żyjących na terenie Łodzi, jak i okręgu łódzkiego.

 

Jak podkreśla metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, w tym roku Droga Światła jest bardziej dziełem łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej niż Kościoła katolickiego - Bardzo cieszy to, że wszystkie Kościoły uznały tę modlitwę za swoją - zaznaczył abp Ryś.

 

- Drogi Światła, podobnie jak Drogi Krzyżowej nie ma w tradycji ewangelickiej - zauważa bp Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. - Ale wspólna pieśń, wspólna modlitwa, wspólne chwalenie Boga, wspólne dawanie świadectwa to jest to, na czym wszystkim chrześcijanom nie tylko w Polsce, ale na całym świecie zależy - dodaje.

 

W czasie drogi, uczestnicy zatrzymali się 14 razy i po wysłuchaniu fragmentów biblii opowiadających o Chrystusie Zmartwychwstałym, komentarz do perykop ewangelicznych wygłosili duchowni różnych wyznań chrześcijańskich oraz Kościoła katolickiego.

 

 

- Od wielu lat biorę udział w nabożeństwach ekumenicznych wraz z moimi znajomymi z różnych Kościołów Chrześcijańskich - mówi Alina Jabłońska. - Teraz po Zmartwychwstaniu mamy przepiękną Drogę Światła, która jest okazją do wspólnej radości z tego, że Chrystus Zmartwychwstał - dodaje.

 

- Dla mnie Droga Światła jest niezwykle ważnym wydarzeniem ekumenicznym. Jest zaniesieniem światła jedności innym - zauważa Justyna Łukomska. - Jest to wspólne wyjście wielu chrześcijan z różnych Kościołów i pokazanie, że tak naprawdę Chrystus jest naszą wspólną światłością - tłumaczy.

 

Droga Światła to jedna z wielu ekumenicznych inicjatyw, jakie odbywają się w centrum Polski. Należy wspomnieć tydzień ekumeniczny, który w regionie łódzkim trwa niespełna miesiąc. Wspólną grudniową Ekumeniczną Pielgrzymkę do Ziemi Świętej, czy też spotkania przy okazji różnych świąt religijnych czy państwowych.

 

- Cieszy mnie to, że u nas w Łodzi mamy nie tylko takie momenty spotkań w gronie chrześcijan tylko, że to już jest dość regularny, systematyczny kalendarz. Mówimy o następnych krokach i inicjatywach oraz cieszy nad to, że wychodzimy także poza Łódź - zauważa arcybiskup Ryś.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

100

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mar219 09:54:24 | 2019-04-26
Mam pytanie. Czy to, co jest niesione to Pismo Święte? Bo jeżeli tak to czy pełne Katolickie czy okrojone luterańskie? I jaki jest do tej kwestii stosunek abp Rysia?
pozdr.

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook