Abp Ryś: budujcie Kościół, w którym Pan i Nauczyciel jest Sługą

(fot. archidiecezja.lodz.pl)

Czyńcie na pamiątkę to, czemu te święte obrzędy służą! Budujcie Kościół, w którym Pan i Nauczyciel jest Sługą. Budujcie Kościół, w którym relacje w świecie są odwrócone - mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w łódzkiej katedrze.

 

Nawiązując do słów św. Pawła, który przestrzegał chrześcijan słowami "schodzicie się nie ku lepszemu, ale ku gorszemu" podkreślił, że można przyjmować Eucharystię w sposób niegodny, "obezwładniając Ją w sobie", tak, że sakramentalna obecność Jezusa nie osiąga w sercu człowieka swego celu. -Celem spożywania Jego Ciała i Jego Krwi jest budowanie tego Ciała, którym jest Kościół! - tłumaczył abp Ryś.

 

- Sprawujesz Eucharystię? Przyjmujesz Eucharystię? Zobacz, czy Ona cię leczy z chciwości? Zobacz, czy Ona cię leczy z niewrażliwości na ludzką biedę? Zobacz, czy Ona cię leczy z pychy? Zobacz, czy Ona cię uczy służby? Żeby nie było tak, że jak spożywasz z tego ołtarza Ciało i Krew, to spożywasz sobie osąd. - dodał kaznodzieja.

 

Kończąc homilię metropolita łódzki wyjaśnił znak obrzędu Mandatum, który nie jest teatrem, a przywołaniem na pamięć wydarzeń z Wieczernika. - Jak nigdy nie przeżyłeś tego, jak Jezus Chrystus klęczy ci u nóg, jak twój niewolnik, to nie będziesz ostatecznie, konsekwentnie służył. Znajdziesz motyw, by egzekwować na innych swoją władzę, wyższość i swoje prawa. To doświadczenie Jezusa, który myje ci nogi, jest doświadczeniem, które ci już potem nie pozwoli obnosić się nad innych. - zauważył metropolita.

 

Po homilii miał miejsce obrzęd Mandatum - tzn. ceremonia umywania nóg, na wzór tego, co uczynił Jezus apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy. Podobnie jak w ubiegłym roku, do Mandatum mógł podejść każdy z obecnych w świątyni.

 

 

Na zakończenie liturgii metropolita łódzki poinformował, że w związku z niedawnym pożarem paryskiej katedry Notre Dame w łódzkiej katedrze zostanie zorganizowany koncert, w czasie którego odbędzie się kwesta na rzecz odbudowy francuskiej świątyni. Koncert odbędzie się 10 maja tj. dokładnie w wigilię kolejnej rocznicy pożaru łódzkiej katedry, który miał miejsce 11 maja 1971 roku. Głównym utworem zaprezentowanym w czasie koncertu będzie utwór Maryjny "Nieszpory Ludźmierskie".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.75

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

GrzesiekQ 12:14:47 | 2019-04-19
Pan nie jest sługą, ale panować znaczy służyć. Za dużo ks.Franciszka Blachnickiego i Ruchu Światło-Życie. Jeśli Jezus jest naszym sługą, to nic wielkiego nie zrobił myjąc nogi. Obowiązek sługi. Jeśli jest Królem Królów to wtedy faktycznie dokonał rewolucji w myśleniu.

Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich (Mk 9,34-35)

Jezus jest więcej niż pierwszym między nami, a nie jest niczyim niewolnikiem, ani niczyim sługą. Służy nam, ale tak jak On uważa za słuszne. Tak samo żona nie jest sługą męża, rodzice nie są sługami dzieci itd.. Takie mieszanie znaczeń to niszczenie języka jak w neomarksistowskie ideologi gender, której celem jest niszczenie tożsamości. Tak samo niszczy się tożsamość Jezusa w naszych głowach. Już i tak wystarczająco wielu uważa Jezusa za tego, który spełnia nasze marzenia.

Oceń 21 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook