Syria: Aleppo czeka na pełny, prawdziwy pokój

(fot. depositphotos.com)

Aleppo nadal żyje w strachu przed bombardowaniami. Mimo to uroczystości Świąt Paschalnych odbywają się zgodnie z planem, kościoły wypełnione są ludźmi. Wskazał na to w rozmowie z Radiem Watykańskim pracujący w tym mieście franciszkanin o. Firas Lutfi.

 

Przypomniał, że na Aleppo w tych dniach znowu spadły bomby, powodując śmierć 11 osób. Po dwóch latach od wyzwolenia spod panowania islamskich fundamentalistów powracają trudne przeżycia, niepokój o jutro. Wojna niestety nie skończyła się, również ta ekonomiczna, która bardzo doskwiera Syryjczykom. Mimo wszystko jednak ludzie żyjący w tym mieście starają się patrzeć w przyszłość - podkreślił franciszkanin.

 

Zwrócił uwagę, że Wielki Post wypełniony był pokutnymi nabożeństwami w kościołach wszystkich rytów. W Niedzielę Palmową odbyła się procesja z udziałem setek dzieci wraz ze swoimi bliskimi.

 

Wielkopostna pomoc dla Aleppo

 

O. Lutfi wskazał na znaczenie wielkopostnej akcji pomocowej dla Aleppo: "Bańka oliwy dla każdej biednej rodziny".

 

"Nasi ludzie zawsze byli tak wychowywani, aby być blisko potrzebujących. Dlatego też uważam, że inicjatywa ta odbiła się bardzo pozytywnym echem, może nawet udała się bardziej niż w zeszłym roku, ale tym, czego naprawdę pragnie tutejsze społeczeństwo, jest całkowity pokój i rozpoczęcie odbudowy" - powiedział rozmówca rozgłośni papieskiej. Zaznaczył, że "nasze serca są jeszcze złamane, czujemy się w przejściowej fazie między: «już» a «jeszcze nie». «Już», gdyż nasze miasto zostało wyzwolone spod panowania dżihadystów i chciałoby naprawdę rozkwitnąć; «jeszcze nie», gdyż codziennie odczuwamy brak pracy, pełnego procesu pokojowego, który dotyczyłby całej Syrii i brak odbudowy, która dałaby perspektywę pracy".

 

Zakonnik zapewnił, że "oczywiście naszym zadaniem jest, aby nie pozostały tu tylko «piękne muzea» z pustymi kościołami, ale naszą misją jest pozostanie na Bliskim Wschodzie, ponieważ to Pan chciał nas tutaj mieć". "Naszym zadaniem, jako Kościoła wschodniego tutaj, na Bliskim Wschodzie, jest utwierdzanie w wierze, w nadziei i miłości naszych parafian, ale także wszystkich innych mieszkańców" - dodał na zakończenie o. F. Lutfi.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook