Bp Libera w Wielki Czwartek: także dzisiaj jest święte, niezniszczalne kapłaństwo

(fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl)

Także dzisiaj jest niezniszczalny, święty Kościół. Także dzisiaj jest święte, niezniszczalne kapłaństwo - powiedział biskup płocki Piotr Libera podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku.

 
Poświęcił także oleje, potrzebne przy udzielaniu sakramentów świętych. Podczas Mszy św. księża w darze ołtarza złożyli deklaracje modlitwy i postu w intencji powołań do kapłaństwa.
 

"Niezniszczalny, święty Kościół"

 

- Chrystusowe kapłaństwo, jedna z najświętszych spraw na ziemi, zdaje się dziś stać w płomieniach, jak w wieczór Wielkiego Poniedziałku katedra Notre Dame. Laicki świat płacze nad utraconym, strawionym ogniem pięknem średniowiecznej świątyni, zarazem ośmieszając średniowiecze, że często bluźni przeciwko takiemu pięknu, jakie niesie ze sobą katedra Notre Dame. To są sprzeczności świata, który chce się obyć bez Boga, który boi się Chrystusa - zaznaczył w homilii bp Piotr Libera.

 

Za papieżem seniorem Benedyktem XVI powtórzył, że w Kościele jest grzech i zło, ale także dzisiaj "jest niezniszczalny, święty Kościół": - Także dzisiaj jest święte, niezniszczalne kapłaństwo. I także dzisiaj jest wielu ludzi, którzy pokornie wierzą, cierpią i kochają; w których ukazuje się nam prawdziwy Bóg, kochający Bóg. Także dzisiaj Bóg ma swoich "martyres" na świecie. Musimy tylko być czujni, by ich zobaczyć i usłyszeć - zaakcentował Pasterz Kościoła płockiego.

 

Zalecił też, aby w roku dwudziestej rocznicy beatyfikacji Pasterzy Męczenników: bł. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. Leona Wetmańskiego księża jeszcze bardziej szerzyli ich kult, ukazywali przykład ich życia, sami tym przykładem żyli. Aby organizowali pielgrzymki do miejsc ich męczeństwa i pamiętali o innych męczennikach, pochodzących z diecezji płockiej, modląc się o ich wyniesienie do chwały ołtarzy, a może nawet beatyfikacji.

 

Hierarcha poprosił również o modlitwę o pomyślne zakończenie strajku nauczycieli, z którymi księża są wspólnie odpowiedzialni za wychowanie nowych pokoleń Polaków i ludzi Kościoła: - Bądźcie wrażliwi na ich problemy, na swoją mądrą obecność w szkole, na wspólne świadectwo najwyższym wartościom - podkreślił bp Libera.

 

Eucharystia

 

Podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej płockiej zostały poświęcone oleje, używane przy sprawowaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń oraz namaszczenia chorych. Ponadto wszyscy kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie. W darze ołtarza złożyli deklaracje modlitwy i postu w intencji powołań do kapłaństwa.

 

Eucharystię w katedrze koncelebrowało trzech biskupów: ordynariusz Piotr Libera, biskup pomocniczy Mirosław Milewski i biskup senior Roman Marcinkowski. Obecnych było kilkuset księży z diecezji, klerycy, siostry zakonne, wierni świeccy.

 

Po Mszy św. prezbiterium Kościoła płockiego spotkało się na agapie w Opactwie Pobenedyktyńskim. Ogłoszono tam pięciu księży odznaczonych godnością kapelana Ojca świętego (prałata). Ponadto ogłoszono pięciu kanoników trzech kapituł: Katedralnej Płockiej, Kolegiackiej św. Michała w Płocku i Kolegiackiej Pułtuskiej oraz sześciu odznaczonych tytułem kanonika.

 

W gronie odznaczonych znalazł się m.in. ks. dr Dariusz Rogowski, notariusz Kurii Diecezjalnej Płockiej i ks. Adam Przeradzki, wicedyrektor Caritas Diecezji Płockiej - obaj odznaczeni tytułem kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Płockiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook