Nie pozwól, by świąteczne jedzenie trafiło do kosza. Przekaż je tym, którzy pomagają najuboższym

(fot. deposit photos)

"Podziel się posiłkiem z bezdomnymi" i "Potrzebne resztki" to świetne akcje, które w Wielkim Poście idealnie trafiają w to, czym żyjemy jako katolicy. Podziel się i wesprzyj działania, które zapobiegają marnowaniu żywności.

 

Dane są przerażające - Polska jest niestety w czołówce państw marnujących żywność. Średnio marnujemy ok. 235 kg na osobę rocznie (9 milionów ton w skali kraju). Stawia nas to na piątym miejscu w Unii Europejskiej.

 

Co gorsza, nie dotyczy to tylko przeterminowanych produktów w supermarketach. Aż 42 proc. Polaków przyznaje, że wyrzuca zakupioną już żywność, a ponad 35 proc. robi to kilka razy w miesiącu. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, warzywa i owoce oraz wędliny.

 

Czekając na wprowadzenie ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (ma ona nakładać na supermarkety konieczność zawarcia umowy z organizacjami pozarządowymi i przekazywanie im żywności na cele społeczne oraz wprowadzenie kar za marnowanie jedzenia), możemy włączyć się jednak we wsparcie świetnej akcji, która od kilku lat zapobiega marnowaniu się ton żywności wyrzucanej w okresie Świąt - "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi".

 

- Wszystko zaczęło się w Wielkanoc 2015 jak podszedł do mnie młody bezdomny mężczyzna i poprosił o 2 złote. Powiedziałam mu, że nie dam mu pieniędzy ale mogę kupić mu jedzenie. Poszliśmy do sklepu i tam okazało się, że największym marzeniem mojego nowego znajomego były jajka na twardo. - wspomina inicjatorka akcji, Maria Skołożyńska.

 

- Pomyślałam, że przecież ja mogę pojechać do domu, ugotować mu jajka i przywieźć po kilku godzinach. Umówiliśmy się na popołudnie a ja pojechałam do Babci na Wielkanocne śniadanie. - dodaje Skołożyńska. - Jak tylko dojechałam do domu to zorientowałam się, że przecież my mamy za dużo jedzenia na stole, na pewno wszystkiego nie zjemy.

 

TUTAJ ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI O AKCJI "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi" >>

 

Od tego czasu w akcję włączyły się setki osób oraz dziesiątki jadłodajni i jadłodzielni w całej Polsce.

 

 

W tym samym czasie w Krakowie ruszyła akcja "Potrzebne resztki" - specjalna zbiórka odbędzie się we wtorek i środę po świętach.

 

- Podczas tych świąt chcemy dowartościować resztki. Przede wszystkim tych głodnych, słabych, wykluczonych, bezdomnych, których przez to, że żyjemy w "kulturze odrzucenia", traktujemy jak "niepotrzebne resztki". Spotykamy się z nimi w Krakowie w każdą niedziele podczas Zupy na Plantach. Są naszymi przyjaciółmi. Chcemy zerwać z "kulturą odrzucenia" i udowodnić, że "resztki są potrzebne". Chcemy spotkać się także w środę po świętach i tam, wspólnie, zjeść te "resztki", które zostaną nam po świętach - zaznaczają organizatorzy. 

 

Jak dołączyć do akcji?

 

1. Zaplanuj swoje świąteczne zakupy. Przemyśl, na co masz ochotę i ile może zjeść Twoja rodzina. Kup tylko tyle, ile potrzebujecie.


2. Jeśli mimo to, zostaną wam jakieś "resztki", daj nam znać. Przynieś je we wtorek lub w środę do punktu zbiórki żywności. My te produkty przygotujemy i przekażemy osobom potrzebującym.

 

Akcja zbiórki żywności odbędzie się w poświąteczny wtorek i środę. Tutaj znajdziesz więcej informacji >>

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook