Abp Jędraszewski: są powody, dla których musimy się wstydzić za niektóre występki naszych braci

(fot. Archidiecezja Krakowska / Adam Bujak)

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić za niektóre występki naszych braci. Nieliczne, ale zawsze o każdy przypadek za dużo - mówił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

"To jest diabelska - jak pisze Benedykt XVI - wizja Kościoła sączona światu" - mówił metropolita krakowski. "Chcą doprowadzić do (...) nieprawdziwego, fałszywego obrazu Kościoła właśnie po to, żeby głos Kościoła zamilkł we współczesnym świecie" - mówił abp Jędraszewski.

 

Podkreślił, że konieczna jest pełna prawda o Kościele - Kościele świętych i męczenników.

 

"Życzę Wam z całego serca, żebyście w waszych domach parafialnych, we spólnotach, odkrywali tych ludzi, którzy są świadkami Boga żywego w codziennym życiu. Byście mogli zauroczyć się ich miłością do Chrystusa i do Kościoła, by odkrywanie dobra, które jest w Kościele, w waszych wspólnotach, w waszych parafiach stało się źródłem kapłańskiej radości, mocą waszej wiary, siłą waszej miłości, powodem, by nieustannie dziękować Chrystusowi, że was wybrał powołał i nazwał swoimi przyjaciółmi" - powiedział abp Jędraszewski, zwracając się do kapłanów.

 

W Wielki Czwartek Kościół katolicki świętuje ustanowienie sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

 

Metropolita krakowski przypomniał w homilii, że apostołowie zostali wybrani i powołani przez samego Chrystusa "do dawania świadectwa aż do końca", choć ze strony świata "wielokroć będą spotykali odrzucenie i złość".

 

"Rozważamy wielką tajemnicę kapłaństwa, to szczególne wyniesienie nas, powołanie i posłanie przez samego Chrystusa i rozważamy te słowa w czasie trudnym dla całego Kościoła. Zdajemy sobie sprawę z zarzutów, jakie płyną pod adresem niektórych naszych braci, a w konsekwencji pod adresem nas wszystkich" - mówił abp Jędraszewski w homilii.

 

Przywołał słowa papieża Franciszka wypowiedziane w lutym na zakończenie watykańskiego spotkania przewodniczących episkopatów poświęconego ochronie małoletnich, że "w usprawiedliwionej złości ludzi Kościół widzi odzwierciedlenie gniewu Boga", a jednocześnie traktuje jako głos skrzywdzonych.

 

Jak zauważył abp Jędraszewski, jest też inny fragment wypowiedzi Franciszka, w którym podziękował on wszystkim kapłanom i osobom konsekrowanym, "którzy służą Panu wiernie i bez reszty, i którzy czują się pozbawieni czci i zdyskredytowani haniebnymi postawami niektórych swoich współbraci".

 

"Jako pasterz kościoła krakowskiego dziękuję Wam bracia w kapłaństwie za waszą wierność. Za to, że znosicie i macie poczucie krzywdy z powodu nielicznych, za to, że wiernie trwacie przy swoich ślubach. Dziękuje wszystkim braciom i siostrom, świeckim, którzy nas wszystkich wspierają swoją niekiedy cichą modlitwą, swoimi cierpieniami, swoją wiarą i miłością do Chrystusa jako głowy Kościoła" - powiedział abp Jędraszewski.

 

Metropolita krakowski nawiązał do tekstu Benedykta XVI "Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego", w którym papież senior diagnozuje przyczyny kryzysu w Kościele i jako drogi wyjścia wskazuje: przywrócenie wiary w Boga, odnowienie miłości do Jezusa Eucharystycznego i wiary, że on jest pod świętymi postaciami oraz wracanie do tożsamości Kościoła i do prawdy o nim.

 

W Mszy Krzyżma, odprawionej w bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, uczestniczyli biskupi, kapłani i zakonnicy, ministranci, lektorzy, schole i nadzwyczajni szafarze komunii św. Tradycyjnie poświęcone zostały oleje święte, nastąpiło także odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.59

Liczba głosów:

58

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

francisthomas279 08:45:56 | 2019-04-20
Great Post! Really this is very knowledgeable and inspirational post to anyone. Here are you explain few important concept to us. . Thanks for sharing this informative article. Anyway , I am a professional Essay writer, and I have been works in this sector around five years. So If any people are Interested to best paper writing services So I strongly Recommend that people for contacting us. We are specially providing essay and others kind of academic high quality writing services and Our Aim is our customer satisfaction. Being with us! Thank you!

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

siwy 17:58:11 | 2019-04-18
"To jest diabelska wizja kosciola" ?  Ze co?    Moze jakby ten wasz kosciol  nie pchal by sie do polityki , byl mniej pazerny na kase , a do tego jakby niektorzy jego przedstawiciele nie gwalcili dzieci - To moze ta wizja byla by inna.......

Oceń 5 48 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook