Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego o pierwszym zdjęciu czarnej dziury

(fot. PAP/EPA/EVENT HORIZON TELESCOPE COLLABORATION / HANDOUT)

"Czarne dziury rzeczywiście istnieją, tak jak przewidziano w ogólnej teorii względności Einsteina" - tymi słowami dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, jezuita br. Guy Consolmagno skomentował pierwszą fotografię czarnej dziury.

 
Czarna dziura ma masę sześć i pół miliarda większej od masy naszego Słońca i jest zlokalizowana w centrum galaktyki Messier 87. Znajduje się ona 55 mln lat świetlnych od Ziemi.
 

Według watykańskiego astronoma, otwierają się "nowe perspektywy eksploracji" świata na jego najdalszych krańcach. Wskazał, że do tego osiągnięcia przyczyniły się liczne osoby z różnych narodów i kultur, które ze sobą współdziałały, "starannie pracując, by osiągnąć wspólny cel".

 

Fotografię wykonali badacze z projektu Event Horizon Telescope (EHT), czyli Teleskop Horyzontu Zdarzeń. Składa się na niego wiele teleskopów rozmieszczonych w różnych miejscach naszej planety, skierowanych jednocześnie w stronę tego samego obiektu w kosmosie.

 

Przy okazji br. Consolmagno poinformował, że przewodniczący rady naukowej EHT Heino Falcke był studentem letniej szkoły Obserwatorium Watykańskiego w 1993 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook