Hiszpania: apel do władz o wycofanie lekcji religii ze szkół

(fot. depositphotos.com)

Trzy reprezentowane w parlamencie partie radykalnej lewicy, Podemos, Zjednoczona Lewica i ERC, a także blisko 60 organizacji laickich i związkowych wystosowało w czwartek apel do władz Hiszpanii o wycofanie lekcji religii ze szkół. Zdaniem komentatorów jest to element kampanii wyborczej.

 

Sygnatariusze wezwali władze w Madrycie do wycofania nauki religii w szkołach publicznych, a także w tych prywatnych placówkach oświatowych, które są finansowane z budżetu państwa.

 

Troska o "wolność sumienia"

 

Autorzy apelu napisali, że ich żądanie wynika z troski o "szkołę wolną od indoktrynacji religijnej" oraz o "wolność sumienia młodych, dorastających osób". Wezwali też rząd Hiszpanii do anulowania umów z 1979 r. zawartych z Watykanem, które zastąpiły konkordat z 1953 r., a także porozumień z innymi związkami wyznaniowymi.

 

Zarówno dziennikarze liberalnego dziennika "El Pais", jak i prawicowych tytułów wskazują, że apel o wycofanie religii ze szkół jest postrzegany jako element kampanii przed zaplanowanymi na 28 kwietnia wyborami parlamentarnymi.

 

W ocenie niektórych komentatorów politycznych oraz dziennikarzy tegoroczna kampania nie przebiega najlepiej właśnie dla ugrupowań skrajnej lewicy, m.in. z powodu rosnącej przewagi Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), która przejęła w ostatnim czasie część elektoratu partii radykalnie lewicowych.

 

"Elektorat hiszpańskiej lewicy wydaje się być coraz bardziej rozbity, m.in. poprzez podejmowane w ostatnim czasie niekonsekwentne decyzje w skrajnych ugrupowaniach tego nurtu. Właśnie w tych kręgach spodziewałbym się najliczniejszego grona osób, które nie pójdą na wybory" - powiedział PAP dziennikarz madryckiej gazety "ABC" Francisco Gonzalez.

 

Katecheci na tych samych prawach, co nauczyciele

 

W Hiszpanii lekcje religii prowadzone są w szkołach jako zajęcia nieobowiązkowe, choć ocena z tego przedmiotu wliczana jest do średniej końcowej. Z danych resortu oświaty wynika, że w całym kraju jest ponad 20 tys. osób prowadzących zajęcia z religii.

 

Nauczyciele religii w hiszpańskich szkołach publicznych wyznaczani są przez diecezje katolickie, a opłaca ich państwo. Mają takie same prawa jak nauczyciele innych przedmiotów, co oznacza, że mogą być np. wychowawcami.

 

W Hiszpanii poza nieobowiązkowymi lekcjami religii w szkołach publicznych prowadzona jest też katechizacja na terenie obiektów należących do Kościoła katolickiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.73

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook