Rzecznik wrocławskiej kurii: niesprawiedliwe traktowanie pracownika jest jednym z grzechów "wołających o pomstę do nieba"

(fot. Telewizja Echo24 / YouTube.com)

"Jan Paweł II w encyklice Laborem exercens (O pracy ludzkiej) napisał, że pracownicy powinni mieć zapewnione prawo do strajku, bez sankcji karnych za uczestnictwo w nim" - podkreśla rzecznik wrocławskiej kurii, ks. Rafał Kowalski.

 

W rozmowie z wrocławską "Gazetą Wyborczą" ks. Rafał Kowalski mówił o strajku nauczycieli, który aktualnie odbywa się na terenie całego kraju.

 

Zapytany, czy kuria diecezjalna zamierza zabronić strajku katechetom (podobnie, jak miało to miejsce w Tarnowie) odpowiedział: "To ich decyzja, wydział katechetyczny naszej Kurii niczego nie zamierza narzucać. Niech każdy rozważy w swoim sumieniu, czy uważa taki rodzaj protestu za właściwy i służący dobru wspólnemu. Katecheci nie tylko uczą dzieci dokonywać wyborów moralnych, sami też muszą to robić".

 

Zdaniem ks. Kowalskiego strajk to uprawniony sposób działania pracowników i jest przewidziany w katolickiej nauce społecznej: "Jan Paweł II w encyklice Laborem exercens (O pracy ludzkiej) napisał, że pracownicy powinni mieć zapewnione prawo do strajku, bez sankcji karnych za uczestnictwo w nim".

 

Ksiądz zauważył także, że niesprawiedliwe traktowanie pracownika jest jednym z grzechów "wołających o pomstę do nieba", a sprawiedliwa zapłata to taka: "która wystarcza na założenie i godziwe utrzymanie rodziny oraz na zabezpieczenie jej przyszłości".

 

Jak powiedział ks. Kowalski, sprowadzanie pracy nauczyciela do 18 godzin tygodniowo i "przedstawianie ich jako leni, którzy pracują na pół etatu" jest niesprawiedliwe: "Praca przy tablicy nie jest jedyną, którą nauczyciel wykonuje. To tak, jakby powiedzieć, że cały wysiłek Adama Małysza albo Kamila Stocha sprowadza się do oddania dwóch skoków tygodniowo - i to tylko w sezonie zimowym".

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

30

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Mawak 10:12:16 | 2019-04-12
Dziesiejsza informacja na stronie "Dziennika Zachodniego": nauczyciel dyplomowany - zarobki ok. 5300 zł miesięcznie. Żądania nauczycieli: nauczyciel dyplomowany: +1800 zł miesięcznie. Po ewentualnych podwyżkach: nauczyciel dyplomowany ok. 7100 miesięcznie. W nowej ustawie o nauce: osoba z tytułem naukowym profesora: 6100 zasadnicza + wysługa lat = razem: ok. 7300 miesięcznie (i to po podwyżkach odtrąbionych przez ministra Gowina). Różniaca między pensją nauczyciela dyplomowanego (np. "profesora" w liceum) a osobą z tytułem naukowym profesora = 200 złotych. Jeżeli ktoś twierdzi, że nauczyciele są rzeczywiście tą grupą, która w Polsce zarabia szczególnie mało, to niech się zapozna z faktami. Są w kraju grupy zawodowe, które wymagają wsparcia jeszcze szybciej. Pracują dwa lub trzy razy dłużej, nie mają długich wakacji, a po godzinach siedzą w pracy nie dwa razy w semestrze na spotkaniu z rodzicami, ale wielo, wielokrotnie częściej. Nauczyciele to kolejna kasta, która uważa, że należy im się specjalne traktowanie. Na koniec: czy ostatnio zauważono jakiś szczególny spadek chętnych do zawodu nauczycielskiego?

Oceń 6 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kotek 08:38:06 | 2019-04-12
do wszystkich którzy uważają że strajk ma charakter polityczny.Po pierwsze większość nauczycieli nie jest związanych z żadnym związkiem zawodowym i walczą o godność po poniżeniu przez uzurpatora który kupił wasze sumienia waszymi pieniędzmi. nawet nie nikt nie pisnął słowkiem kiedy policjanci podjeli swój sprzecić i w przeciągu5 dni dostali 1000zł i oficjalnie władza nie sprawdzała L4 a było to jawnym oszustwem

Oceń 3 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 04:48:06 | 2019-04-12
"Ksiądz zauważył także, że niesprawiedliwe traktowanie pracownika jest jednym z grzechów "wołających o pomstę do nieba"...

Świetny pomysł. Zróbmy w takim razie przegląd ile Kościół płaci pracownikom świeckim i zacznijmy od Wrocławia.

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 23:40:33 | 2019-04-11
Jest to wywiad ewidentnie zmanipulowany papież napisał też o strajku: "Jest to metoda, którą katolicka nauka społeczna uważa za uprawnioną pod odpowiednimi warunkami i we właściwych granicach. (...) Strajk pozostaje poniekąd środkiem ostatecznym. Nie można go nadużywać. Nie można zwłaszcza nadużywać go dla rozgrywek „politycznych”. Ponadto nie należy nigdy zapominać o tym, że nieodzownie usługi dla życia społecznego winny być zawsze zabezpieczone, w razie konieczności nawet przy pomocy odpowiednich środków prawnych. Nadużywanie strajku może prowadzić do paraliżowania całego życia społeczno-ekonomicznego, co jest sprzeczne z wymogami wspólnego dobra społeczeństwa, które odpowiada także właściwie rozumianej naturze samej pracy." (nr 20). Tego redaktor GW nie doczytał, a także redaktor DEON-u wykazał się ignorancją poprzez brak odpowiedniej uwagi.

Oceń 5 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 13:53:58 | 2019-04-11
Kolejny ksiądz który pochyla się z troską na biednymi nauczycielami i ani słowa o dzieciach. Przypomina mi to w dużej mierze sprawę aborcji. Środowiska proaborcyjne pochylają się wyłącznie nad losem kobiety, która "musi" urodzić i zero empatii wobec tego małego bezbronnego człowieka. I te i tamte osoby są ważne, z tym że ci pierwsi są zwykle bardzo głośni, nie przebierają w środkach i mają za sobą mainstreamowe media, na tych drugich łatwo się wypiąć, bo to niewiele kosztuje, a nawet jest mile widziane... 
Biskupi którzy zabronili księżom i katechetom strajku, biorąc pod uwagę egzaminy dzieci, pomogli im zachować się "jak trzeba". Ci w archidiecezji wrocławskiej i innych miejscach, muszą unieść to sami.

Oceń 12 27 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook