Ojciec Knabit o strajku: chodzi o pieniądze! Ks. Kachnowicz: my też nie pracujemy za "Bóg zapłać"

(Opactwo Benedyktynów w Tyńcu / youtube.com)

"Jak mi się ksiądz gorszy, że nauczyciele strajkują o większą kasę, to mam ochotę zapytać go: dobrze bracie, a ty ile bierzesz albo dostajesz za godzinę pogrzebu? Ile za udzielenie ślubu? Ile za intencje, czyli pół godziny Mszy? Ile bierzesz za wypisanie jednego papierka w kancelarii? A przecież mamy powołanie, a jednak nie przeszkadza nam to cenić się" - pisze na Facebooku ksiądz Łukasz Kachnowicz.

 

W Internecie trwa dyskusja o strajku nauczycieli. Wobec zbliżających się egzaminów gimnazjalnych, nad którymi wisiało widmo poważnych problemów, a nawet ich zawieszenia, głos postanowił zabrać benedyktyn, o. Leon Knabit. Na facebooku napisał:

 

"Przedstawiciele różnych zawodów zgodnie twierdzą, że każdy, kto kocha swoja pracę albo choćby ma poczucie odpowiedzialności za to, co robi, bardzo często pracuje o wiele więcej, niż musi. Nauczyciele nie są tu wyjątkiem. Ja gdybym był dzisiaj nauczycielem, do strajku bym nie przystąpił. Znam trochę historie i wiem, jaką cenę płacili polscy nauczyciele za nauczanie polskich dzieci w zaborach rosyjskim i pruskim. I wiem, że podczas okupacji niemieckiej zapłatą dla nauczycieli tajnych kompletów w razie dekonspiracji był obóz lub nawet śmierć. A jednak trwali na służbie Ojczyźnie i jej młodemu pokoleniu.


Dzisiaj strajk jest faktem. Trudno, ale trzeba sobie i społeczeństwu wyraźnie powiedzieć: o dzieci tu nie chodzi, chodzi o pieniądze!"

 

 

Przedstawiciele różnych zawodów zgodnie twierdzą, że każdy, kto kocha swoja pracę albo choćby ma poczucie...

Opublikowany przez O. Leon Knabit OSB Wtorek, 9 kwietnia 2019

 

 

Jego wpis zbulwersował wielu wiernych, ale też duchownych. W komentarzach spadła na niego lawina krytyki. W odpowiedzi na post benedyktyna ks. Łukasz Kachnowicz napisał:

 

"Ale księża gorszący się, że nauczycielom nie chodzi o dzieci tylko o pieniądze, to już jest przegięcie. Sorry, ale my tez mamy powołanie, przede wszystkim powołanie, ale też dbamy o swoje finanse i to całkiem dobrze dbamy. Wcale nie jest tak, że wszyscy i wszystko robimy za «Bóg zapłać». Nasze «co łaska» tez potrafi mieć konkretne stawki. Jak mi się ksiądz gorszy, że nauczyciele strajkują o większą kasę pracując 18 godzin tygodniowo, to mam ochotę zapytać go: dobrze bracie, a ty ile bierzesz albo dostajesz za godzinę pogrzebu? Ile za udzielenie ślubu? Ile za intencje, czyli pół godziny Mszy? Ile bierzesz za wypisanie jednego papierka w kancelarii? A przecież mamy powołanie, a jednak nie przeszkadza nam to cenić się".

 

 

Ale księża gorszący się, że nauczycielom nie chodzi o dzieci tylko o pieniądze, to już jest przegięcie. Sorry, ale my...

Opublikowany przez Łukasz Kachnowicz Środa, 10 kwietnia 2019

 

Czytaj też:

 

>>3 powody, dla których popieram strajk nauczycieli

 

>> Strajk nauczycieli to nie najlepszy przykład wychowawczy

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.82

Liczba głosów:

39

 

 

Komentarze użytkowników (57)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

siwy 19:58:21 | 2019-04-14
religia won ze szkoly , po co dzieciakom te naiwne bajki ?

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomek59 16:24:38 | 2019-04-11
Gdyby ks. Kachnowicz walczył z Broniarzem o wyższe pensje dla nauczycieli za czasów PO to miałby prawo do takiej wypowiedzi. A może walczył? Niech napisze ile dla nich wywalczył.

Oceń 14 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 15:26:08 | 2019-04-11
@lleszek
1. To dobrze, że dali 500+ na pierwsze dziecko czy źle?
2. Powinni nie dać 500+ i dać nauczycielom 1000?
3. Dać i jednym i drugim?

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 11:21:26 | 2019-04-11
Ale przynajmniej dzieci odbiorą dobrą lekcję obywatelskiego wychowania. Rząd zawsze twierdził, że nie ma pieniędzy dla nauczycieli, a nagle 23 lutego Jarosław Kaczyński ogłosił trasfer środków z budżetu kosztujących rocznie 20-40 mld złotych. Więc dzieci dowiadują się, co to znaczy kłamać. Nie jest też tajemnicą, że taki transfer środków wynika z badań socjologicznych które wskazują, jakie grupy odbiorców dają największe korzyści sondażowe. Nauczyciele się tam nie mieszczą. Więc dzieci się nauczą, że "dobro publiczne" o które są zobowiązani dbać ludzie sprawujący władzę, to pusta nowomowa, w rzeczywistości "dobro publiczne" to interesy rządzącej elity. Jeśli zaś włączą TVP w partyjnej nowomowie nazywaną "mediami publicznymi", to się dowiedzą, co to propaganda, kłamanie, szczucie i manipulowanie. 
To wszystko dobra lekcja. Jak pamiętamy z innych lekcji "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Stare, ale ciągle jare.

Oceń 15 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bakluk 10:35:13 | 2019-04-11
Jak trudno w tych czasach jest odszukać prawdę. 2 przeciwne opinie. o. Knabit jest bardzo blisko Boga. W jego opinii nie ma pretensjonalności. Zdecydowanie jego zdaniu ufam. Jakie owoce tego strajku będą? Nauczyciele zarobią 500 zł więcej, a dzieci i rodzice zupełnie stracą szacunek i autorytet do nauczycieli. Zapamiętają, że na nauczyciela nie można liczyć. Gdzie przez ten tydzień małe dzieci rodziców pracujących mają być? Nie tędy droga. Zwłaszcza jak są ważne egzaminy. Cała edukacja wymaga uzdrowienia. Nauczyciele uczą przeciętności. Myślicie, że jak zarobią 500 zł więcej, to będą uczyć kreatywności? Zmiana systemu nauczania, zmiana karty nauczyciela (urlopy na poratowanie zdrowia, 18 godzin), zmiana stawek na bardziej rynkowe.

Oceń 13 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kotek 08:26:41 | 2019-04-11
o. Knabit mimo słusznego wieku nie zorientował się w swej mądrości że nie pracował za darmo tylko pieniądze mial z datków i np. wracał do zakonu a tu było ciepło było jedzonko było ubranko ale rozumiem że to wszystko aniołowie przynieśli. Może warto to przeliczyć i okaże się że dzisiejszy nauczyciele tez pracują za darmo bo przeciętna pensja 1900 zł/miesiąc to jest praca za darmo a często mają na utrzymaniu rodziny. 

Oceń 18 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Magda_lena 07:18:38 | 2019-04-11
"Czas strajku nigdy nie jest odpowiedni..."
a już na pewno nie w Wielkim Poście. Ile wywołał złych emocji to nigogo nie muszę przekonywać

Oceń 14 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 03:35:49 | 2019-04-11
Dariusz Piórkowski: "Do tego zabranianie katechetom udziału w strajku pod sankcją utraty misji kanonicznej jest moim zdaniem nadużyciem władzy."

Nieprawda. Jest odważną, odpowiedzialną i mądrą decyzją. Miłe zaskoczenie. Całe odium krytyki, także w księdza wykonaniu, spada na władze kościelne, a katecheci nie są wikłani w żadne spory.

Oceń 13 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

poldek34 02:32:01 | 2019-04-11
Ojciec Leon zna inny etos nauczycielski i inną hierarchię wartości - w swojej wypowiedzi to wyraźnie zaznacza. Zatem coś jest nie tak z hierachią wartości strajkujących, że postanowili wykorzystaćw te dni w szkole, które są najważniesze dla dzieci i młodzieży(egzaminy). 

Oceń 24 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 23:27:50 | 2019-04-10
Ojciec Knabit na pewno kieruje się dobrymi intencjami, ale tutaj przestrzelił całkowicie. Oczywiście, apele o poczucie odpowiedzialności czy świadomość sprawowania funkcji publicznej są bardzo trafne, ale te apele trzeba kierować do wszystkich stron konfliktu, a nie tylko do jednej i na dodatek słabszej w tym sporze.

Oceń 13 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook