Katecheci archidiecezji przemyskiej nie mogą brać udziału w strajku

(fot. Feliphe Schiarolli / Unsplash)

Katecheci w archidiecezji przemyskiej nie mogą brać udziału w strajku nauczycieli - mówi ks. prałat Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Zakaz ten dotyczy księży, sióstr zakonnych oraz katechetów świeckich.


"Taką informację przekazałem miesiąc temu na radzie kapłańskiej i kongregacji księży dziekanów. Katecheci nie strajkują ze względu na misję kanoniczną, jaką pełnią w szkole w imieniu Kościoła - powiedział KAI ks. Waldemar Janiga.

 

Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej zaznaczył, że argumentów jest o wiele więcej. Jego zdaniem obecny strajk stał się "typowo polityczny". "Mało tego, w dniach egzaminów jest nieetyczny i niemoralny. Nie tylko katecheta, ale przyzwoity nauczyciel, nie powinien strajkować, bo cierpi na tym dobro ucznia - podkreśla ks. Janiga. Duchowny zaznacza, że można dochodzić swoich słusznych roszczeń, ale na innej drodze, a nie w sposób tak drastyczny. Jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego w całym województwie podkarpackim w strajku bierze udział 53 procent szkół. Kuratorium oświaty twierdzi, że jest to jedynie 31 procent placówek.

 

W samym Przemyślu strajk odbywa się w 28 z 32 placówek prowadzonych przez miasto. Do pracy zgłasza się ok. 130 nauczycieli, co stanowi ok. 10 procent wszystkich zatrudnionych. W całym województwie udało się skompletować składy komisji na dzisiejsze egzaminy gimnazjalne, które odbywają się zgodnie z harmonogramem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 04:45:33 | 2019-04-12
+

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

przeor67 22:34:18 | 2019-04-11
Po raz kolejny władze lokalnego Kościoła stawiają się ponad prawem i nauczaniem Magisterium Kościoła. Być może Ks. Dyrektor nie zapoznał się z treścią encykliki Jana-Pawła II na temat pracy ludzkiej? Wyraźnie jest tam powiedziane, że każdy pracownik, w tym również katecheta, ma prawo do strajku, nikt nie może mu tego zabronić, ani tym bardziej nie mogą go spotkać z tego powodu jakiekolwiek konsekwencje. Może warto doczytać pewne rzeczy, a dopiero potem się wypowiadać! Niech Kościół w Polsce przestanie wreszcie instrumentalnie traktować nauczanie Jana- Pawła II, a przedstawia Jego nauczanie takim, jakim jest naprawdę!

Oceń 8 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook