"Nie pokusiłbym się o tak radykalne opinie". Prymas Polski skomentował kontrowersyjną wypowiedź abpa Jędraszewskiego

(fot. episkopat.pl)

Abp Wojciech Polak odniósł się do słów wygłoszonych przez arcybiskupa krakowskiego, który zestawił sytuację skazanego za pedofilię kardynała z łamaniem praw człowieka.

 
We wtorek prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, zaprezentował podczas konferencji prasowej wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przyjęte w archidiecezji gnieźnieńskiej.
 
 
"Korzystając z okazji publikacji wytycznych (...), chciałbym najpierw publicznie przeprosić wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży naszej archidiecezji. Archidiecezja gnieźnieńska nie jest od tych przestępstw i grzechów wolna" - mówił prymas, który prosił o to, aby zgłaszać wszystkie przestępstwa, które mają miejsce. Zapewnił również, że ofiary wykorzystania seksualnego "zostały przyjęte i wysłuchane, a tym, którzy tego potrzebowali, udzielona została też pomoc materialna".
 
Po prezentacji wytycznych, dziennikarze mieli możliwość zadania pytań prymasowi. Łukasz Wójcik z TVN24 poprosił o odniesienie się do słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Arcybiskup krakowski podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie mówił między innymi o prześladowaniu chrześciajn czy "łamaniu podstawowych praw człowieka", odnosząc się jednocześnie do procesu i skazania kardynała Pella za pedofilię.
 
"Spójrzmy na to, co wiemy o sytuacji kardynała George'a Pella z Australii" - mówił abp Jędraszewski. "Straszne rzeczy, które mają tam miejsce, gdzie w imię pewnych reguł prawnych łamie się podstawowe prawa człowieka" - kontynuował.
 
 
Przypomnijmy, że w grudniu zapadła decyzja sądu w Melbourne, który uznał kardynała Pella winnym czynów pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. Ogłoszono ją publicznie w lutym. Duchowny został skazany na 6 lat więzienia. To najwyższy w historii Kościoła rzymskokatolickiego dostojnik skazany w procesie karnym za takie czyny. Kardynał otrzymał również od papieża Franciszka zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi.
 
 
Od początku procesu Pell utrzymuje, że jest niewinny. Jego apelacja ma zostać rozpatrzona w czerwcu.
 
Prymas Polski odnosząc się do wypowiedzi krakowskiego arcybiskupa, stwierdził, że na podstawie doniesień medialnych dotyczących kardynała Pella, nie pokusiłby się o tak radykalne opinie, jakie wygłosił abp Jędraszewski. Dodał również, że w tej sprawie trzeba być zdecydowanie ostrożnym.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.31

Liczba głosów:

89

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 11:24:29 | 2019-04-14
Przykład abp. Jędraszewskiego pokazuje dlaczego Kościół sam nie jest w stanie rozwiązać problemu pedofilii wśród niektórych duchownych.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 13:46:03 | 2019-04-10
Abp Jędraszewski nie pierwszy raz stanął w obronie hierarchów oskarżonych o przestępstwa seksualne. Używa przy tym manipulacji mówiąc, że skazanie przez sąd kardynała Pella na karę więzienia za przestępstwa seksualne wobec nieletnich, jest prześladowaniem chrześcijan. Podobnie użył manipulacji mówiąć, że "zero tolerancji" wobec pedofilii ma wydźwięk totalitarny. To biskup Jędraszewski bronił przed laty abp Paetza oskarżonego o molestowanie seksualne kleryków nakłaniając poznańskich proboszczów do podpisów w obronie Paetza. W tamtym czasie był biskupem pomocniczym w Poznaniu, obok abp Paetza. Nie stanął po stronie ofiar - molestowanych kleryków, tylko po stronie przestępcy, uciszając tych, którzy informowali o molestowaniu.
Podczas watykańskiego szczytu na temat pedofilii, abp Jędraszewski zamiast uczestniczyć w nabożeństwie pokutnym, wybrał się do Fatimy.

To bardzo źle, że człowiek o takich poglądach i na którym ciążą zarzuty tuszowania przestępstw seksualnych nadal pełni tak ważne funkcje w polskim Kościele.

 

Oceń 20 129 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?