Prymas Irlandii: księża "molestowali tak wiele dzieci, że nie mogli zapamiętać ich imion".

(fot. Salt and Light / youtube.com)

"Każda z organizacji musi zadać sobie pytanie, dlaczego w określonym czasie pojawiła się tak duża liczba seryjnych pedofilów. Mówię tutaj o setkach przypadków" - powiedział arcybiskup Dublina.

 

Independent.ie opisuje wypowiedź arcybiskupa Dublina, która przeżył szok, dowiadując się o kolejnych księżach będących odpowiedzialnymi za wielokrotne wykorzystywanie seksualne małoletnich. Przypadków miała być tak wiele, że oskarżeni księża nie byli w stanie potwierdzić, czy byli zaangażowani w dany czyn, czy nie.

 

Abp Diarmuid Martin powiedział o tym w dokumencie produkcji RTE. Jak wskazuje irlandzki dziennik, obraz dokładnie opisuje sposób w jaki Watykan przejmował kontrolę nad wieloma aspektami irlandzkiego życia publicznego.

 

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Michael McDownell zwrócił z kolei uwagę na fakt, że Kościół katolicki w Irlandii przejmował sukcesywnie władzę nad opieką zdrowotną, edukacją, opieką społeczną i występował w roli autorytetu moralnego.

 

Irlandia: papież spotka się z ofiarami nadużyć kleru >>

 

Jak relacjonuje Independent.ie w programie RTE "Rome v Republic" arcybiskup Dublina mówił szczerze o skali nadużyć i wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że księża pedofilie często nie mogą być pewni, czy byli w ogóle zamieszani w wykorzystywanie ofiary.

 

"Każda z organizacji musi zadać sobie pytanie, dlaczego w określonym czasie pojawiła się tak duża liczba seryjnych pedofilów. Mówię tutaj o setkach przypadków" - powiedział hierarcha.

 

Duchowny podkreślił, że bardzo niepokojący jest fakt, że księża pedofilie często nie kojarzą imienia wykorzystywanej osoby, nie są pewni, czy taki fakt w ogóle miał miejsce: "nie wiedzieli nawet, ilu ludzi wykorzystali".

 

Była prezydent Irlandii, Mary McAleese, od czasu zakończenia piastowania swojego urzędu, ujawniła w dokumencie, że wciąż spotyka się ze "zdumiewającym podejściem do molestowanych dzieci na niektórych szczeblach katolickiej hierarchii".

 

Ekskomunika za wykorzystywanie seksualne? Mam wątpliwości >>

 

"Słyszałam wiele razy, jak tutaj w Rzymie starsi duchowni mówili, że Bóg wybrał tych ludzi [wykorzystujących nieletnich - red.], a diabeł działa przez dzieci" - powiedziała McAleese.

 

Była prezydent wspomina sytuację, kiedy zignorowała prośbę jednego z czołowych watykańskich kardynałów o nieobjęcie śledztwem części akt kościelnych w dochodzeniu prowadzonym przez irlandzkie służby. Miało to mieć miejsce w czasie prywatnego spotkania McAleese z ówczesnym Sekretarzem Stanu Watykanu Angelo Sodano.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.11

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook