"To pierwsze takie spotkanie w Watykanie". Papież odpowiedział na prośbę aktywistów LGBT

Karol Wilczyński
(fot. Grzegorz Gałązka, galazka.deon.pl // deposit photos)

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przyjął w piątek, 5 kwietnia, 50-osobową grupę działaczy zaangażowanych w walkę z penalizacją homoseksualizmu. Poinformował o tym dyrektor ad interim watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti.

 

Jak pisze Gerard O'Connell, watykanista America Magazine, było to pierwsze takie spotkanie w Watykanie na oficjalnym poziomie. Działacze ochrony praw osób LGBT reprezentowali liczne organizacje międzynarodowe z obu Ameryk. Uczestnicy spotkania z kard. Parolinem pochodzili z kilkunastu krajów, m.in. Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Argentyny i Australii.

 

Jak informuje O'Connell, działacze poprosili najpierw o spotkanie z papieżem Franciszkiem, jednak ten - ze względu na liczne obowiązki - poprosił kard. Parolina, by ten go zastąpił. Kard. Parolin pełni funkcję sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej (nieformalnie jest zatem drugą osobą w strukturach Kościoła katolickiego) oraz zasiada w gronie dziewięcioosobowej Rady Kardynałów - bezpośrednich doradców Ojca świętego.

 

Biuro Prasowe Watykanu ws. "historycznego przemówienia" Franciszka nt. LGBT i homoseksualizmu >>

 

Gospodarzowi spotkania przedstawiono wyniki badań nt. penalizacji relacji homoseksualnych oraz przemocy wobec osób LGBT na całym świecie. Przemawiała trójka działaczy - Helena Kennedy reprezentująca Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników; Leonard Raznovich, aktywista LGBT z Argentyny; oraz sędzia Michael Kirby z Australii. Mówcy stwierdzili, że w co najmniej 10 państwach regionu Karaibów, "gdzie Kościół katolicki ma duże wpływy", dochodzi do "łamania podstawowych praw człowieka" osób homoseksualnych.

 

Jak zauważono, "wypowiedź papieża miałaby fundamentalne znaczenie w walce z przemocą i dyskryminacją, która każdego dnia dotyka setki milionów ludzi".

 

Działacze poprosili również Watykan o publikację oświadczenia, w którym jasno przedstawi się stanowisko Watykanu w sprawie ochrony praw człowieka w kontekście sytuacji osób homoseksualnych. Delegaci poprosili Kościół, aby oświadczył, że "godność ludzka oznacza szacunek każdej osoby stworzonej przez Boga" i "kryminalizacja osób LGBT, która ma miejsce dzisiaj, podobnie jak w najciemniejszych czasach w historii ludzkości, jest przejawem irracjonalnej nienawiści do tego, co różni się od normy oraz, że homofobia jest w rzeczywistości uczuciem nienawiści i wykluczenia, które Kościół potępia, gdziekolwiek ma ona miejsce".

 

Działacze poprosili też, aby Kościół wezwał "wszystkich chrześcijan, a także pouczył wszystkie narodowe i regionalne konferencje episkopatów aby, bez wyjątku, pracowały na rzecz depenalizacji homoseksualizmu i zniesienia wszelkich form kar za dobrowolne, intymne akty seksualne między dorosłymi".

 

Papież Franciszek spotkał się w Rzymie z katolikami LGBT >>

 

Na koniec poprosili, aby Kościół wezwał wszystkie państwa "do stwierdzenia nielegalności stosowania tak zwanych terapii "leczniczych" mających prowadzić do zmiany orientacji seksualnej jako poniżającego lub okrutnego traktowania i by wezwał pracowników służby zdrowia do powstrzymania się od jakiegokolwiek udziału w takich terapiach."

 

Po wysłuchaniu prezentacji, kard. Parolin podziękował działaczom oraz wygłosił krótkie przemówienie, w którym przypomniał stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie obrony godności każdej osoby ludzkiej i przeciwko wszelkim formom przemocy. Zapewnił, że te |kwestie zostaną wzięte pod uwagę w doktrynie lub nauczaniu Kościoła" i powiedział, że przekaże to, co mu powiedzieli papieżowi Franciszkowi, i że Watykan oceni sposoby, w jakie mogliby współpracować z tą grupą w przyszłość.

 

Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY] >>

 

Działacze na rzecz praw człowieka stwierdzili w czasie briefingu prasowego tuż po spotkaniu, że jest to "otwarcie dialogu w tej kwestii". 

 

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.21

Liczba głosów:

56

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

velario 12:49:02 | 2019-04-09
Jeszcze pod koniec 2008 r. Stolica Apostolska sprzeciwiła się na forum ONZ francuskiej propozycji deklaracji ws. powszechnej depenalizacji homoseksualizmu. To spotkanie, o którym mówi artykuł, należy więc uznać za przełomowe, i jest to niewątpliwie przełom w dobrym kierunku.

Oceń 3 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kotek 20:42:43 | 2019-04-08
napiszcie co powiedział księciunio jędraszewski na temat cierpienia chrześcijańskiego pella w australii

Oceń 4 28 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook