Świebodzin: poświęcenie figury Chrystusa Króla

Świebodzin: poświęcenie figury Chrystusa Króla
Świebodzin: poświęcenie figury Chrystusa Króla (fot. PAP/Lech Muszyński)
KAI / ad

– Stojąca w Świebodzinie monumentalna figura Chrystusa jest najpierw znakiem wiary – pisał bp Stefan Regmunt w specjalnym słowie zapraszającym wiernych na dzisiejszą uroczystość. Dokładnie na godz. 16.00 zaplanowano Msze św. z poświeceniem Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która stoi przy wjeździe do Świebodzina. 440-tonowy posąg liczy 36 metrów wysokości i jest wyższy od słynnej figury Chrystusa z Rio de Janeiro.

Uroczystość rozpocznie się już o godzinie 15.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Koronkę poprowadzi tu inicjator budowy pomnika ks. prałat Sylwester Zawadzki. Ok. godziny 15.30 kapłani i wierni przejdą w procesji do świątyni polowej przy figurze. Tam odbędzie się Msza św., której będzie przewodniczyć kard. Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. W trakcie Mszy św. olbrzymią figurę poświęci bp Stefan Regmunt. Kuria diecezjalna spodziewa się nawet 20 tys. pielgrzymów.

DEON.PL POLECA




Biskup Stefan Regmunt na konferencji prasowej przypomniał, że figura to dar społeczności wierzącej. – Człowiek przeżywa swoją wiarę wewnętrznie, to jest fundament, ale również pragnie swoją wiarę wyrazić na zewnątrz – poprzez swoje zachowanie i styl życia, a także poprzez znaki. Taka figura Jezusa Chrystusa jest znakiem wiary – powiedział biskup. – Trzeba też zauważyć, że jest ona umieszczona w przestrzeni publicznej, a konstytucja RP zapewnia swobodę wyrażania uczuć religijnych w życiu publicznym. To co nieraz słyszymy, że znaki religijne powinny być tylko w świątyni jest sprzeciwieniem się temu, co jest nam dane przez prawo. Nie możemy ograniczać naszej religijności do wnętrza świątyni czy mieszkania – kontynuował.

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przypomniał również, że jest to forma oddania czci Chrystusowi Królowi. – W życiu świeckim upamiętniamy postacie i oddajemy im szacunek, więc również publicznie chcemy oddawać cześć Chrystusowi, który jest dla nas jedynym Zbawicielem – zauważył hierarcha. –Pamiętajmy też, że ta figura jest integralnie związana z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Ten znak ma nas kierować do miejsca, gdzie możemy otrzymać wieloraką pomoc i schronienie – kontynuował. Obecnie proboszcze parafii pw. Miłosierdzia Bożego i kustoszem sanktuarium jest ks. Zygmunt Zimnawoda. W tym roku ks. Sylwester Zawadzki przeszedł na emeryturę.

Figura to wotum wdzięczność za intronizację Chrystusa Króla w Świebodzinie, która miała miejsce przed dziesięciu laty. – Figura to symbol religijny. Niektórzy się pytają czy to nie za duża. Nie jest za duża. Kierowaliśmy się symbolem 33 lat życia Pana Jezusa – powiedział inicjator budowy ks. Sylwester Zawadzki.

Pomnik ma łącznie 36 metrów, ponieważ korona ma 3 metry i nawiązuje do tradycyjnie przyjmowanej liczbie lat publicznej działalności Chrystusa. Kopiec na którym umieszczona jest figura ma 16,5 metra, rozpiętość ramion to 25 metrów, a ciężar figury to 440 ton.

Figura jak podkreśla inicjator budowy ma spełniać funkcję religijną, a nie być lokalną atrakcją. – Nie chodziło nam na pewno o porównywanie z posągiem w Rio de Janeiro. Chciałbym, żeby przypominała nam o intronizacji Chrystusa w Polsce i na świecie – powiedział ks. Zawadzki.

Przypomnijmy: w 1987 roku ówczesny biskup gorzowski Józef Michalik zlecił ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu, proboszczowi parafii pw. Najświętszej NMP budowę kościoła na Osiedlu Łużyckim. Dwanaście lat później ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ustanowił parafię pw. Miłosierdzia Bożego i jej proboszczem mianował wspomnianego wyżej księdza.

Rok później 26 listopada 2000 roku bp Adam Dyczkowski powierzył miasto Świebodzin i powiat Jezusowi Chrystusowi Królowi. Wtedy zrodziła się idea odpowiedniego upamiętnienia tego wydarzenia poprzez budowę pomnika. 21 maja 2005 roku rozpoczęły się prace ziemne związane z usypywaniem wzniesienia na którym miała później stanąć figura. Rok później na wzniesieniu umieszczono 13-metrowy szkielet figury Chrystusa.

W kolejnych latach prowadzono prace związane z wylaniem betonowej podstawy monumentu, a później ustawiano elementy dolnej części figury. 22 listopada bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt konsekrował kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie i nadał mu rangę sanktuarium. Rok temu miało miejsce ustawienie środkowej części figury. Natomiast 6 listopada br. ramiona i głowa figury zostały umieszczone na korpusie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świebodzin: poświęcenie figury Chrystusa Króla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.