Kościołem w tym kraju wstrząsnęła afera pedofilska. Teraz rozważają zmniejszenie liczby diecezji

Katedra w Dublinie (fot. Sitomon / wikipedia.pl)

Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin wezwał do zmniejszenia liczby diecezji w Irlandii oraz radykalnej odnowy formacji kapłańskiej w tym kraju.

 

Przypomniał, że były to wnioski z wizytacji apostolskiej Kościoła katolickiego w Irlandii, przeprowadzonej przez Stolicę Apostolską po ujawnieniu licznych przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich, jakich dopuścili się tamtejsi duchowni.

 

Przemawiając w kościele anglikańskim św. Michała w Limerick nt. Kościoła przyszłości, hierarcha przypomniał, że nie był zadowolony z wielu aspektów wizytacji, zarządzonej przez Benedykta XVI, i jej wyników. Pomimo dobrych intencji, "zamroziła" ona - jego zdaniem - "odnowę Kościoła w Irlandii na kilka lat", a jej rezultaty były "rozczarowujące". Niektóre diecezje przez lata nie były obsadzone, a część wniosków, w tym racjonalizację liczby diecezji, odłożono na później.

 

Kościół w Polsce obiera irlandzki kurs?<<

 

Według abp. Martina potrzebny jest nowy styl formacji przyszłych księży. "Trudno jest wyeliminować kulturę klerykalną. Nie pojawiła się znikąd, w formacji seminaryjnej musimy więc zająć się jej korzeniami" - zaznaczył metropolita Dublina.

 

Odnosząc się do obecnej sytuacji Kościoła w Irlandii, przyznał, że "światełko w tunelu jest jeszcze bardzo daleko". Przestrzegł przed uwięzieniem Kościoła w jego przeszłości, choć musi on teraz żyć z owocami swych działań (lub ich braku), których nie da się wymazać.

 

Zauważył, że irlandzka kultura przestała być kulturą wspólnoty wiary i stała się kulturą silnie zsekularyzowaną. W życiu wielu ludzi wiara nie odgrywa już większej roli. Nie czują oni, by wpływała na ich skłonność do bycia dobrymi, uczciwymi i troskliwymi ludźmi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.83

Liczba głosów:

30

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

piecuszek 21:45:45 | 2019-03-28
Dziesiec lat temu napisalam ze daje Kosciolowi w Irlandii 15-20 lat. Akurat tam bylam. widze ze juz pozamiatane.

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?