Ludwik Wiśniewski OP: jestem przerażony tym, co się dzieje w Kościele

(fot. Adam Walanus [CC BY-SA 4.0])

Nadszedł czas, żeby katolicy świeccy wzięli sprawy Kościoła w swoje ręce - mówił dominikanin o. Ludwik Wiśniewski OP, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, podczas ostatniego dnia II Festiwalu Literatury Faktu i Poezji "Dialog przeciw nienawiści", który odbywał się od 4 do 21 marca w Kielcach.

 

Na spotkanie o. Ludwikiem Wiśniewskim OP, które przebiegało pod hasłem, takim jak tytuł jego najnowszej książki "Nigdy nie układaj się ze złem" przybyli liczni kielczanie do siedziby Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu w kamienicy przy ul. Planty 7.

 

Dominikanin znany ze stawiania publicznie trudnych pytań niektórym biskupom mówił na temat tego, czy w dzisiejszym świecie można skutecznie działać, nie wchodzić w układ ze złem, pozwalając sobie na stosowanie złych środków uświęcających dobry cel.

 

Na pytanie prowadzącego spotkanie Bogdana Białka, organizatora festiwalu, czy jest nadal przerażony sytuacją w Kościele, a konkretnie hierarchami kościelnymi w kontekście ujawnianej pedofilii wśród księży, odpowiedział, że tak, nadal jest przerażony, ale jednocześnie dodał, że ujawnienie jej jest darem.

 

- Jestem przerażony tym co się dzieje w Kościele. To co dochodzi do nas możemy potraktować jako klęskę, lub jako dar. To co przeżywamy i to co mnie smuci traktuję jako dar, który ma nas pobudzić wszystkich, ma spowodować, że ludzie wierzący, świeccy wezmą sprawy Kościoła w swoje ręce bardziej niż dotąd. Może w tym całym jakimś chaosie jest to jakiś dar, który spowoduje, że nasza wiara w Pana Jezusa się oczyści - wskazywał zakonnik.

 

Ludwik Wiśniewski OP: mamy w Polsce dość podziałów poniżających człowieka [WYWIAD] >>

 

Dominikanin zwrócił uwagę na to, gdy człowiek widzi rzeczywiste zło w Kościele, to może się denerwować, może pomstować, ale jego zdaniem, zło zawsze było w Kościele i jest to dar, że się ujawniło i teraz coś z tym można teraz zrobić. - W każdym człowieku jest zło. Tacy jesteśmy. Jest w nas jasność i jesteśmy zdolni do pięknych wzniosłych czynów, ale jest też ciemność w każdym z nas i dlatego jesteśmy zdolni do zła. Oczywiście udawaliśmy i przykrywaliśmy zło w Kościele i to był faryzeizm. A teraz się ujawnia, i coś z tym mamy zrobić, czyli je wypalić, tak jak to potrafimy. To zależy od nas wszystkich - wyjaśniał.

 

Jako przykład podał siebie, mówiąc, że też to próbuje robić od kilku lat poprzez zawstydzanie różnych duchownych, w tym także niektórych biskupów. - Dlaczego to robię? Bo wydawało mi się, że może trzeba zawstydzić, żeby człowiek zobaczył, że źle czyni, gdyż czasami nawet w najlepszej wierze siebie ranimy. Powinniśmy być z miłością dla osób, a z nienawiścią dla grzechu. Najgorszą mieszanką jest modlitwa z domieszką nienawiści - podkreślał gość festiwalu.

 

O. Ludwik Wiśniewski jest dominikaninem, duszpasterzem, rekolekcjonistą i działaczem opozycji antykomunistycznej. Pracował m.in. w klasztorze w Gdańsku, Lublinie i Wrocławiu, gdzie prowadził duszpasterstwo akademickie. Wspierał razem ze studentami robotników - ofiary wydarzeń czerwca ‘76. W 1976 wystosował nagłośniony przez Radio Wolna Europa list otwarty do Edwarda Gierka w reakcji na jego twierdzenia, że PRL jest państwem świeckim. W marcu 1977 podpisał "Apel do społeczeństwa polskiego" - pierwszy dokument Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

 

Ludwik Wiśniewski OP: zrobiliśmy w Polsce piekiełko i odpowiadamy za nie wszyscy >>

 

W latach 1988-1990 pracował w Krakowie, a od 1990 do 1996 w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sankt Petersburgu. W 2006 odznaczony został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem Medalu Świętego Jerzego. W 2018 r. ukazała się w wydawnictwie WAM książka pt. "Nigdy nie układaj się ze złem".

 

Organizatorem II Festiwalu Literatury Faktu i Poezji było Stowarzyszenie im Jana Karskiego. Wszystkie wydarzenia odbywały się będą w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.45

Liczba głosów:

159

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 03:13:36 | 2019-03-23
Ujawnienie jest darem? Tak powiedział o.Wiśniewski? Ten słynny przeciwnik lustracji?

LOL

Oceń 24 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

thorgi 20:42:31 | 2019-03-22
Dawno nie zaglądałem na Deona. Ale tu widzę wszystko po 'staremu', im gorzej tym lepiej !

Oceń 43 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 20:36:50 | 2019-03-22
Ja jestem przerażony postępującą degrengoladą zakonu dominikanów, ktorej ten pan jest najlepszym przykładem

Oceń 28 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotrpolmanski 13:45:01 | 2019-03-22
No i co z tego przerażenia wynika?
Odważny zakonnik, ale większość ePiSkopatu nie jest nawet zainteresowana Jego opiniami. Kryzys tego kościoła hierarchicznego stale się pogłębia. To już są manowce wiary. Może powinien obumrzeć, by odrodził się prawdziwy Chrystusowy. Ks. Prof. Józef Tischner miał rację mówiąc, że prawdziwe chrześcijaństwo dopiero przed nami.

Oceń 27 127 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook