Powołania kapłańskie w Europie. Ten jeden kraj zanotował gigantyczny wzrost

(fot. cathopic.com)

Tylko w ciągu ostatniego roku ilość wyświęconych kapłanów w Hiszpanii wzrosła o 24 procent.

 

Jak informuje Catholic Herald, w 2018 roku wyświęconych księży było 135. Rok wcześniej 109. Jednocześnie mniejsza ilość księży zrezygnowała z kapłaństwa w czasie seminarium. W 2018 roku były to 123 osoby, w 2017 - 152. Przy czym liczba mężczyzn przyjętych do seminariów spadła z 1263 (2017) na 1203 (2018).

 

Zdaniem księdza Julio Gomeza, który zarządzał czterema parafiami w diecezji Palencia, wzrost jest całkowicie przypadkowy i nie jest efektem jakiejkolwiek strategii Kościoła.

 

3 dobre drogi do odkrycia swojego powołania >>

 

"Moim zdaniem to przypadek, że nastąpił taki wzrost. W Kościele w Hiszpanii nie ma krajowej strategii, której celem byłoby zwiększenie powołań do seminariów" - napisał duchowny w emailu do Catholic News Service.

 

Według ks. Gomeza znamienne jest, że prawie połowa seminarzystów pochodzi z zaledwie 15 z 70 diecezji w całej Hiszpanii. "W całym kraju jest siedem seminariów i siedem diecezji, które wyraźnie odstają od reszty" - skomentował.

 

Wskazał jednocześnie na kilka powodów, które jego zdaniem mogą stać za widocznym wzrostem powołań: tradycyjni i ortodoksyjni biskupi, nauka i formacja, religijność ludowa, kultura zawodowa w diecezjach, aktywna posługa młodzieży w Kościele".

 

"Kraj Basków należy do najbardziej zlaicyzowanego regionu w Hiszpanii z bardzo małą liczbą powołań w ostatnich 30, 40 latach. Ale w ciągu ostatnich 10 lat powołano tam 3 bardzo dobrych biskupów, którzy mają teraz 33 seminarzystów" - powiedział ks. Gomez.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Stanibor 14:17:42 | 2019-03-21
Liczba 29 osób to bardzo mało. Trzeba by jeszcze wziąć pod uwagę kwestie niżu i wyżu demograficznego. 

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook