Prokuratura chce zniesienia immunitetu nuncjusza. Chodzi o cztery oskarżenia o wykroczenia na tle seksualnym

(fot. shutterstock.com)

Francuska prokuratura złożyła wniosek o zniesienie immunitetu dyplomatycznego nuncjusza apostolskiego w Paryżu abp. Luigiego Ventury.

 

Jak poinformował 18 marca dziennik "La Croix", do prokuratury wpłynęły przeciwko arcybiskupowi Ventura cztery oskarżenia o wykroczenia na tle seksualnym. W ramach prowadzonego dochodzenia w trzech przypadkach zostały już przesłuchane ofiary, doniosła gazeta.

 
74-letni abp Ventura jest od 2009 r. nuncjuszem apostolskim we Francji. Wcześniej pełnił tę funkcję w kilku krajach afrykańskich oraz w Chile i Kanadzie. 
 
Jeden z zarzucanych nuncjuszowi przypadków miał miejsce w połowie stycznia podczas przyjęcia noworocznego u burmistrza Paryża, Anne Hidalgo. Doniesienie o molestowanie złożył młody pracownik merostwa. 
 
Według "La Croix" teraz wniosek o zniesienie immunitetu Prokuratura Generalna w Paryżu musi przesłać do ministerstwa sprawiedliwości, a to z kolei przekaże go do ministerstwa spraw zagranicznych. 
 
Francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau już w marcu domagała się zniesienia immunitetu nuncjusza. Podkreśliła, że odpowiedzialność powinien wziąć na siebie Watykan. Tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti oświadczył, że decyzja zostanie podjęta, gdy będą znane wyniki dochodzenia. Jeden z dyplomatów powiedział w rozmowie z francuską rozgłośnią Europe 1 przed kilkoma dniami, że zniesienie immunitetu jest środkiem "niezwykle poważnym", niemal "afrontem".
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.57

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook