Prymas Polski: wykorzystywanie seksualne przez księży to wstrząs raniący cały Kościół

(fot. prymaspolski.pl)

"Dla nas to zawsze wstrząs. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła" - powiedział prymas Polski Wojciech Polak, odnosząc się do wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.

 

Prymas wziął udział w konferencji prasowej towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych dotyczących przypadków wykorzystywania wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

 
"Musimy podjąć skuteczne środki, żeby temu przeciwdziałać. Podobnie z formacją stałą kapłanów już wyświęconych - na kursach formacyjnych dla kapłanów pojawiają się działania podejmowane, żeby prewencja miała miejsce. Dane dziś opublikowane bardzo nam pomogą" - mówił prymas.
 
Zaznaczył, że istotą przeprowadzonej kwerendy jest świadomość tego, co Kościołowi zostało zgłoszone i z niepokojem patrzy się na wzrastającą tendencję. "Jednocześnie patrzymy na to, że jasne procedury i wzrost ujawnień sprzyjają oczyszczeniu" - zaznaczył metropolita gnieźnieński. 
 
Podkreślił, że wszyscy biskupi zdecydowali się ujawnić informacje o przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. "Możliwe, że z czasem okaże się, że tych danych będzie więcej" - dodał abp Polak.
 
Przywołał również inicjatywę świeckich "Zranieni w Kościele", czyli telefon wsparcia skierowany do osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele. Została powołana do życia wspólnie przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium "Więzi" oraz Fundację Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. 
 
Prymas, odnosząc się do danych wskazujących, że postępowaniem kanonicznym objęto 95% przypadków zaznaczył, że trzeba zbadać powody zaniedbania pozostałych 5%, "czy nie zamiatano pod dywan".
 
Wskazując na zmiany prawa państwowego i obowiązek zgłaszania kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci, wyraził nadzieję, że liczba zgłoszeń takich przypadków do organów kościelnych i prokuratury będzie się pokrywała. Przywołując słowa papieża Franciszka powiedział, że nawet gdybyśmy mieli do czynienia tylko z jedną ofiarą wykorzystywania seksualnego, byłoby to za dużo. 
 
- Każda z tych ofiar powinna w nas duchownych, także we mnie jako przełożonego, budzić ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło. Nigdy dosyć - powiedział abp Polak. 
 
Odwołując się do piątkowego nabożeństwa pokutnego, kiedy to celebrowano ekspiacyjną drogę krzyżową, zaznaczył, że "miało ono jeszcze raz dotknąć naszego serca i sumienia". Wskazał, że biskupi mają doświadczenie spotkań z ofiarami wykorzystywania seksualnego. "Dla nas to zawsze wstrząs. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła" - przyznał Prymas Polski.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.27

Liczba głosów:

137

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

koru 22:54:37 | 2019-03-15
Muszę pogrzebać w zakamarkach, ale starając się oddać sens:
"następna wojna będzie wyglądać tak, że przegrani dopiero po pokonaniu dowiedzą się, że brali w niej udział".

Właśnie w Kościele ta woja trwa.

Oceń 70502 666 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chemik_65 18:26:15 | 2019-03-15
a gdzie aneks do raportu tj lista biskupów, którzy przenosili księży - pedofilow do innych parafii ? No tak, przecież nie będą sędziami w swojej sprawie. 

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 11:47:33 | 2019-03-15
To są mądre i słuszne słowa. Oby jak najwięcej takich. Ale obawiam się, że jeśli nie otworzy się szeroko kościelnych archiwów przed niezależnymi eskpertami, to pozostaną tylko słowami.

Oceń 777 71310 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 10:59:56 | 2019-03-15
Czekamy w takim razie na lustrację Kościoła, przed którą broniły środowiska typu Tygodnik P. a które teraz tak drą szaty z powodu pedofilii.

Oceń 157 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kotek 10:07:45 | 2019-03-15
mam wrażenie że biskupi nie zdają sobie sprawy z sytuacji. tutaj nie chodzi o to że są lub byli przestępcy ponieważ tak jest wszędzie np. w zawodzie nauczyciela , urzędnika itp. ale tutaj chodzi o tuszowanie instytucjonalne przez kościół w moim imieniu ludzi którzy powinni siedzieć w więzieniu a jak wynika z wczorajszej konferencji biskup jędraszewski stwierdził że w imię jego "miłosierdzia" te bydlaki dalej gdzieś funkcjonują . przecież to jest niedorzeczne

Oceń 777 70708 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Arek.pl 09:59:50 | 2019-03-15
Dopóki Kościół katolicki nie usunie wszystkich gejów z szeregów duchowieństwa  to ŻADNE ZABIEGI NIE PRZYNIOSĄ POZYTYWNYCH SKUTKÓW.
Księża – geje są podstawą , która uniemożliwia przeprowadzenie jakichkolwiek zmian pozytywnych w KK. Niech dotrze do Ciebie czytelniku, że jeśli chodzi o procentowy wykaz księży gejów to nie jest to liczba 3%  lub 7 % stanu duchowieństwa lecz co najmniej 30% 40 % a może nawet więcej.
Problem polega na tym, że KSIĘŻA GEJE ZAWSZE BĘDĄ KRYLI PEDOFILÓW  A PEDOFILE KSIĘŻY GEJÓW. I TUTAJ SPRAWA SIĘ ZAMYKA ZWŁASZCZA, ŻE BISKUPÓW, KTÓRZY SĄ GEJAMI JEST WIELU.
W ten sposób powstała tzw ‘’lawendowa mafia przy której mafia włoska to maleńki ‘’pikuś’’.
Zatem  zasadne jest powiedzenie ‘’Homoseksualna mafia w Watykanie’’
Czy geje rządzą Watykanem? Kolejne seksualne skandale za Spiżową Bramą dowodzą, że tak.
Pod adresem:

https://www.newsweek.pl/swiat/lawendowa-mafia-geje-rzadza-watykanem/qwrjcr9

jest ramowo pokazana struktura działania ‘’lawendowej ‘’mafii w Watykanie.

DOPÓKI KK NIE WYRZUCI Z SZEREGÓW DUCHOWIEŃSTWA KSIĘŻY GEJÓW NIC W KOŚCIELE SIĘ NIE ZMIENI
NALEŻY W TRYBIE PILNYM WYRZUCIĆ Z KK NIE TYLKO KSIĘŻY GEJÓW LECZ TAKŻE BISKUPÓW GEJÓW.
WTEDY POJAWI SIĘ SZANSA OCZYSZCZENIA KK.

Oceń 98 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 09:17:46 | 2019-03-15
Tak samo wstrząsające jest tuszowanie tych przypadków czy pozostawanie sprawców molestowania w stanie kapłańskim oraz brak dymisji biskupów tuszujących takie przypadki.

Bez tego Kościółjest niewiarygodny. Taka hipokryzja gdy co innego się głosi, a co innego robi.

Oceń 16 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook