Zaskakujący sondaż. 37 proc. katolików odpowiedziało, że rozważa odejście z Kościoła

(fot. depositphotos.com)

Badania przeprowadził Instytut Gallupa, najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej.

 

W związku z ostatnimi oskarżeniami wobec wielu amerykańskich duchownych o wykorzystywanie seksualne i pedofilię, wierni mają coraz więcej wątpliwości czy pozostać w Kościele i jednocześnie coraz mnie zaufania do księży i biskupów. Takie wnioski można wyciągnąć z badań przeprowadzonych w lutym i styczniu 2019 r.

 

Instytut Gallupa postanowił przeprowadzić wśród katolików badanie podobne do tego, które odbyło się w 2002 r. tuż po ujawnieniu przez The Boston Globe przypadków pedofilii oraz jej tuszowania w Kościele katolickim w USA. Już wtedy wyniki były niepokojące, najnowsze badania pokazują jednak dalszy spadek zaufania wobec hierarchów i działań Kościoła. Badanie odbyło się w dniach 21-27 stycznia i 12-28 lutego tego roku, czyli m.in. w czasie trwania watykańskiego szczytu poświęconego pedofilii wśród duchownych. Wywiady przeprowadzono wśród 581 amerykańskich katolików. 37 proc. badanych stwierdziło, że zadają sobie pytania o to, czy pozostać w Kościele. To wzrost aż o 15 proc. w stosunku do 2002 roku.

 

W dalszej części podsumowania badanych podzielono na grupy według ich zaangażowania w życie religijne. Wątpliwości i pytania o przynależność do Kościoła najczęściej zgłaszały osoby, które uczęszczają do niego "rzadko lub nigdy" - to aż 46 proc. (29 proc. - w nawiasach umieszczone są dla porównania wyniki z 2002 r.). Kolejną pokaźną grupą były osoby uczęszczające do Kościoła raz w miesiącu - 37 proc. (24 proc.). Wśród najbardziej zaangażowanych, którzy deklarują swoją obecność podczas mszy co tydzień, aż 22 proc. (13 proc) zgłasza podobne wątpliwości. "Nie stwierdzono znaczących różnic w proporcjach katolików kwestionujących ich przynależność do Kościoła według wieku lub płci" - czytamy .

 

Badanych zapytano również o ich zaufanie względem papieża Franciszka. 40 proc. amerykańskich katolików ma wobec papieża "dużo zaufania", a 18 proc. "dość dużo". Skłonne do zaufania względem Franciszka są osoby zaangażowane w życie religijne bardziej niż te, które deklarują sporadyczne uczestnictwo - 68 proc. do 50 proc. Co ciekawe wyższy odsetek występuje wśród kobiet - 68 proc. z nich ufa papieżowi; niż u mężczyzn - tylko 50 proc.

 

Największe różnice w zaufaniu widoczne są natomiast wobec duchownych, biskupów i przywódców w lokalnym amerykańskim Kościele. 89 proc. wiernych uczęszczających co tydzień do Kościoła ufa swoim kapłanom, a tylko 39 proc. tych, którzy angażują się rzadko.

 

Instytut Gallupa podkreśla w podsumowaniu, że wysoki wynik osób rozważających odejście z Kościoła nie jest równoznacznym z tym, że Kościół w USA straci nagle 37 proc. wiernych. "Katolicy wstrząśnięci najnowszym skandalem mogą zareagować w inny sposób niż opuszczając Kościół, np. poprzez uczęszczanie do niego rzadziej i wykazywanie mniejszej skłonności do słuchania nauk przywódców kościelnych w sprawach wiary". To scenariusz, który już raz się zrealizował po ujawnieniu przez The Boston Globe afery pedofilskiej w diecezji bostońskiej. Badaczy niepokoi natomiast niski wynik zaufania wobec papieża wśród zaangażowanych katolików. Zauważają, że papież jako głowa Kościoła przewodzi zmianom i walce z nadużyciami i tuszowaniem.

 

Cały raport można przeczytać pod tym linkiem (tekst w j. angielskim)<<

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

54

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

RobRoy 14:17:14 | 2019-03-15
Wiem kotku, że anonimowe pisanie andronów i obrażanie innych, niektórym przychodzi bardzo łatwo, ale jeśli masz chociaż odrobinę przyzwoitości, odnoś sie do konkretów, nie do własnych wyobrażeń.

Oceń 94 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kotek 09:02:31 | 2019-03-15
wczoraj po wypowiedzi tego dziwnego biskupa jędraszewskiego nie myślałem o odejściu ale przeszła mi myśl przez głowę " Boże gdzie ja jestem?" przecież to jest niemożliwe żeby biskup kościoła usprawiedliwiał wilki kiedy patrzą na to owce i powoływał się na miłosierdzie i ewangelię

Oceń 17 170 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 08:48:02 | 2019-03-15
Nie ma tu nic zaskakującego.

Jak się dziwić wiernym, którzy widzieli dowiedzieli się że przypadki molestowania dzieci jak np. w Bostonie czy Pensylwanii były w Kościele masowo zamiatane pod dywan.

Oceń 15 58 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook