Lublin: biskupi i księża modlili się w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego

(fot. @StanislawBudzik / Twitter)

Ponad stu księży z archidiecezji lubelskiej wzięło udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Dniu Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego. We wspólnej modlitwie uczestniczył także metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wraz z biskupami pomocniczymi.

 
Na początku nabożeństwa abp Budzik zwrócił się do zgromadzonych w archikatedrze lubelskiej księży, z prośbą o żarliwą modlitwę w intencji zarówno ofiar, jak i sprawców grzechu pedofilii. - Mamy świadomość, że kiedy problem wykorzystywania seksualnego pojawia się w Kościele, zwłaszcza wśród duchownych, staje się powodem wielkiego zgorszenia. Rozczarowanie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci szukające Jezusa, spotykają się z przemocą i brutalnym obdarciem z godności - powiedział metropolita lubelski.
 
Podczas całego nabożeństwa, krzyż do poszczególnych stacji drogi krzyżowej niósł abp Budzik wraz z biskupami pomocniczymi: Mieczysławem Cisło i Józefem Wróblem. Przedstawiciele duchowieństwa nieśli zapalone świecie.
 
Tekst rozważań pasyjnych napisał ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Lublinie. Rozważając poszczególne stacje drogi krzyżowej Chrystusa-kapłana, zawarł refleksje na temat zagrożeń życia duchowego, na jakie narażeni są księża.
 
 
Wśród niebezpieczeństw, lubelski proboszcz wymienił m.in. nieczystość i niewłaściwy stosunek do kobiet. - Oblicze matki, tej ziemskiej i niebieskiej, objawia prawdę o godności każdej kobiety. Razem z Maryją, do Jezusa-kapłana idą kobiety, to nasze parafianki. Dziewczynki, kobiety, żony i matki. Schorowane staruszki widzą w nas swoich synów, dziewczynki pierwszokomunijne szukają w nas ojca, którego zabrakło w domu. Proszą o słowo, światło i sakramenty. Kobiety potrzebują naszej wiary i czystości, by w naszych oczach dojrzeć swoją godność - napisał ks. Paśnik w rozważaniach do czwartej stacji drogi krzyżowej.
 
Konferencja Episkopatu Polski 19 listopada 2018 wydała Stanowisko KEP w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest dopełnieniem całego Dnia Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?