W Madrycie otwarto pierwszą na świecie katedrę arabskiej literatury chrześcijańskiej. Kierownikiem kobieta

(fot. depositphotos.com)

Hiszpańska uczona prof. Pilar González Casado została kierownikiem katedry chrześcijańskiej literatury arabskiej. Otwarto ją na Uniwersytecie Św. Damazego w Madrycie i jest to pierwsza taka placówka na świecie.

 
Celem katedry jest badanie literatury chrześcijan bliskowschodnich, którzy przed pojawieniem się tam islamu posługiwali się różnymi językami, np. greckim, syryjskim czy koptyjskim. W VIII w. rozpoczął się tam proces arabizacji, który trwa do dzisiaj. W zetknięciu z islamem autorzy chrześcijańscy musieli bronić takich prawd wiary jak Trójca Święta czy Wcielenie i tworzyć nowe pojęcia w języku arabskim.
 
"Katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej stanowi nowość w świecie akademickim, tak hiszpańskim, jak i międzynarodowym, ponieważ zwykle studia z zakresu literatury arabskiej ukierunkowane są na piśmiennictwo islamskie" - powiedziała González Casado. Zwróciła przy tym uwagę, że większość naukowców, którzy zajmują się tą dziedziną, robi to bardziej z punktu widzenia własnych zainteresowań badawczych niż prowadzonych wykładów. "Nie ma więc katedry chrześcijańskiej literatury arabskiej na żadnym uniwersytecie" - podkreśliła badaczka.
 
Dodała, że być może zaskakujący jest fakt, iż taką katedrą kieruje kobieta, ale przypomniała, że "w świecie muzułmańskim były epoki - choć dzisiaj jest trudniej - w których kobiety zajmowały wysokie stanowiska i pełniły ważne funkcje, a więc nie ma powodów do zaskoczenia".
 
Prof. Pilar González Casado urodziła się w Madrycie, jest zamężna, ma trzy córki i dwóch wnuków. Oprócz chrześcijańskiej literatury arabskiej wykłada także język syryjski.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.58

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

koru 13:18:35 | 2019-03-09
Lewacy mogą sobie i katedrę technik mielenia kotletów otwierać, a i tak zrobią z tego idologiczną pralnię mózgów.

Oceń 28 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook