Kard. Schönborn ostrzega rząd. "To atak na jedno z najstarszych praw człowieka"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Kardynał Christoph Schönborn i austriacka konferencja biskupów ostro skrytykowały plany austriackiego ministra spraw wewnętrznych dotyczące wprowadzenia zapobiegawczego aresztowania dla osób ubiegających się o azyl, nazywające je "atakiem na jedno z najstarszych i najbardziej podstawowych praw człowieka".

 

Podczas konferencji prasowej w dniu 26 lutego austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl, członek prawicowej Partii Wolności (FPÖ), który wraz z centroprawicową Partią Ludową (ÖVP) tworzy austriacki rząd koalicyjny, nakreślił plan wprowadzenia zapobiegawczego zatrzymania dla uchodźców, którzy "mogą stanowić zagrożenie dla społeczeństwa austriackiego".

 

Zgodnie z nowym prawem "ludzie będą wsadzani za kratki za coś, co być może kiedyś zrobią: tylko dlatego, że ktoś myśli, że są w stanie to zrobić" - podkreślił kardynał w swojej cotygodniowej rubryce w czasopiśmie "Heute" z 1 marca.

 

Rząd "oczywiście ma na myśli tylko o jedną określoną grupę ludzi, a mianowicie osoby ubiegające się o azyl, choć sami Austriacy również mogą być niebezpieczni. Kiedy przyzwyczailiśmy się do więzienia ludzi jako środka zapobiegawczego? Dokąd to doprowadzi?" - pytał kardynał.

 

"W dyktaturach na całym świecie aresztuje się ludzi z powodu czystej nieufności. Jutro może się to zdarzyć również tobie lub mnie. Po prostu nie wolno na to przyzwolić" - podkreślił kardynał.

 

Hierarcha jest znany z mocnego pro-uchodźczego stanowiska. "Zachodzi niebezpieczeństwo, że kraje zaczną zamykać swoje granice, powróci żelazna kurtyna, choć innego rodzaju" - ostrzegał w 2015 roku. Nie obawiał się również krytykowania władz Polski.

 

W Austrii, podobnie jak w Niemczech, Kościół katolicki zaangażowany jest w organizację Kościelnego azylu na rzecz osób poszukujących azylu, zagrożonych deportacją do kraju pochodzenia, w którym grozi im niebezpieczeństwo. Sebastian Kurz, kanclerz Austrii, krytycznie oceniał programy europejskie dotyczące relokacji uchodźców. W trakcie kampanii wyborczej zobowiązywał się do ograniczenia świadczeń dla uchodźców i starań na rzecz zamknięcia szlaków migracyjnych do Europy.

 

W 2015 roku, w szczytowym momencie tzw. "kryzysu migracyjnego" w Europie, o azyl w Austrii ubiegało się 90 tys. osób, co odpowiadało niemal jednemu procentowi populacji kraju.

 

* * *

 

Jak donoszą organizacje pozarządowe, również w Polsce łamie się prawa dzieci, które setkami przebywają w tzw. ośrodkach zamkniętych dla cudzoziemców.

 

 

W 2018 r. w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce przebywało 229 dzieci, w tym 19 bez mamy i taty. W...

Opublikowany przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej Wtorek, 19 lutego 2019

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.45

Liczba głosów:

84

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?