Abp Szewczuk: Ukraińcy widzą, że nie są sami, że Bóg ich nie opuścił

(fot. 5 канал / youtube.com)

- Kiedy Ukraińcy widzą, że Papież modli się za nich, kiedy otrzymują konkretne gesty solidarności, kiedy widzą Kościół, który im służy, wtedy rozumieją, że nie są sami, że Bóg ich nie opuścił - wyznał zwierzchnik tamtejszego Kościoła greckokatolickiego.

 

W czasie spotkania z dziennikarzami w Rzymie abp Swiatosław Szewczuk przyznał, że naród ukraiński cierpi i jest zraniony. Pierwszą z ran jest bardzo trudna spuścizna po okresie komunistycznym, która do dziś utrudnia proces demokratyzacji kraju.

 

Kolejną jest korupcja na ogromną skalę, "rak, który zakaził cały naród". I wreszcie zapomniany konflikt w Donbasie, który spowodował już ponad 12 tys. ofiar oraz 1,5 mln uciekinierów.

 

"Oprócz tego - dodał - są jeszcze rany egzystencjalne, kiedy matki przychodzą ze zdjęciem swojego zamordowanego syna i pytają, gdzie był wtedy Bóg. Żaden polityk, ani dyplomata nie znajdzie dobrej odpowiedzi. Tylko miłość i bliskość mogą rozgrzać te serca".

 

Arcybiskup większy halicko-kijowski odniósł się także do wyborów prezydenckich i parlamentarnych, jakie w tym roku odbędą się na Ukrainie. Przypomniał, że tamtejszy Kościół już od roku modli się w tej intencji, a w najbliższym czasie we wszystkich cerkwiach grecko-katolickich będzie czytana specjalna odezwa. Biskupi wzywają w niej wiernych do pójścia do urn, gdyż rezygnacja z udziału w głosowaniu jest znakiem obojętności wobec całego społeczeństwa.

 

Przestrzegają przed głosowaniem na kandydatów, którzy dają łatwe rozwiązania dla trudnych i złożonych sytuacji. Należy wystrzegać się też takich, którzy popierają przemoc i nakłaniają do konfliktów.

 

- Przemoc nigdy nie może być środkiem pomocnym w drodze do dobra wspólnego - zaznaczył abp Szewczuk.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?