Jacek Siepsiak SJ: nie możemy traktować ofiar jak wrogów. To jest najważniejsze w tej chwili

(fot. arch. pryw.)

Jezuita na antenie radia TOK FM wypowiedział się na temat kazania wygłoszonego w Gdańsku przez ks. Ludwika Kowalskiego, który oskarżył media o zajmowanie się "pieniaczami i krzykaczami", nie znającymi ks. Jankowskiego.

 

"To jest poziom bardzo niski. Zacznę od tego, że trzeba patrzeć w oczy ofiar" - powiedział Jacek Siepsiak SJ. Jezuita odniósł się również do tego, jak w Kościele jest skonstruowane prawo, które należy stosować w przypadkach związanych z pedofilią.

 

"Prawo w Kościele jest akurat dobre pod tym względem. Niektórzy mówią, że nawet najlepsze, jeśli chodzi o instytucje. Natomiast nie ma, ja bym to nazwał, woli politycznej. Jest natomiast mentalność, taka jak w tym kazaniu, która ciągle pokutuje. I przede wszystkim trzeba walczyć z mentalnością, trzeba zmienić sposób patrzenia" - powiedział jezuita.

 

Przewodniczący episkopatu Niemiec: pedofilia w Kościele to "skandal stulecia">>

 

Zapytany o to, jaką mentalność ma na myśli odpowiedział, że chodzi o myślenie korporacyjne. "Bronimy swojej korporacji, instytucji, dobrego imienia, zamiast oczyszczać. Zamiast patrzeć na dobro ofiar, chcemy w imię dobra korporacyjnego bronić siebie, atakując i poniżając innych".

 

Trzeba ujednolicić działanie episkopatów. U nas w Kościele polskim są diecezje, które stosują to prawo, np. o delegacie. Delegat jest dostępny, wykształcony, można z nim normalnie rozmawiać. Są diecezje, które robią to bardzo fajnie i są diecezje, w których jest cisza. Nieraz nawet nie można się dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny, kto przyjmuje te sprawy - powiedział Jacek Siepsiak SJ.

 

Jak wyjaśnił jezuita na antenie TOK FM, Kościół ma strukturę hierarchiczną, a to nie wpływa pozytywnie na rozpatrywanie spraw duchownych oskarżonych o przestępstwa seksualne. "Kościół ma problem z zarządzeniem we współczesnym świecie. Ma strukturę hierarchiczną, nie ma podziału władz". Rozmówca wskazał, że o ile w "oczywistych" przypadkach system działa, o tyle w przypadkach bardziej skomplikowanych, kiedy np. ktoś nie przyznaje się do popełnionego czynu, pojawiają się trudności. "Dlatego też postuluje się w Kościele w Polsce, jeszcze nie głośno, że powinien być powołany osobny aparat sąd owczy, tworzony najlepiej przez świeckich prawników" - wskazał duchowny.

 

Jezuita wyraził obawę, że to, co obecnie obserwujemy w polskim Kościele to jedynie wierzchołek góry lodowej i że "przed nami jest jeszcze lawina".

 

Duchowny odniósł się również do pytania, co polski Kościół powinien zrobić w związku ze skandalem pedofilskim. "Prawo jest zupełnie niezłe ale jest mentalność. Okazuje się, że kazanie, które usłyszeliśmy u Brygidy pokazuje tendencję i to trzeba uświadamiać. Episkopat powinien zajmować jasne stanowisko. Papież po szczycie w Watykanie zajął bardzo precyzyjne stanowisko. Episkopat też powinien tak postępować. Nie możemy traktować ofiar jak wrogów. To jest chyba najważniejsze w tej chwili" - wyjaśnił jezuita.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.31

Liczba głosów:

83

 

 

Komentarze użytkowników (58)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 22:52:24 | 2019-05-30
https://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,31043,marek-lisinski-szef-fundacji-nie-lekajcie-sie-oskarzony-o-wyludzenie-pieniedzy-od-ofiary-ksiedza.html - non comment...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Fabian93 12:45:21 | 2019-02-27
Homofobia STOP!!

Oceń 4 55 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Fabian93 11:54:51 | 2019-02-27
Hejt STOP!!

Oceń 5 35 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 08:34:30 | 2019-02-27
Najważniejsze jest wskazanie i ukaranie krzywdzących, promujących postawy homoseksualne i pedofilskie wśród kleru.
Jeśli będzie pełna zgoda co do tego, to wsparcie dla ofiar i ochrona potencjalnych ofiar będzie znacznie prostsza.
A tak homoseksualna lewica atakuje Kościół i promuje w prasie swoich seksualnych partnerów spośród kleru.

Oceń 48 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patyk 22:50:56 | 2019-02-26
dodajmy jeszcze: nie możemy traktować biskupów forsujących i praktykujących homoseksualny styl życia jak pasterzy, ale jak wilki!

Oceń 77 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 18:46:52 | 2019-02-26
Ale niestety wielu tak ich traktuje , atakże tych którzy ośmielają się pedofilię ujawniać bądż z nią walczyć, a przecież prawdziwy wróg Kościoła to pedofil w sutannie.Myślałem ,że co do tego nie będzie żadnych różnic  bo to przecież zbrodnia jedna z najohydniejszych, okazuje się ,że nie dla wszystkich.

Oceń 7 61 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Fabian93 17:36:33 | 2019-02-26
Ocena sytuacji na poziomie koziołka matołka :P 

Oceń 43 12 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook