Oświadczenie Kurii Toruńskiej ws. zarzutów fundacji "Nie lękajcie się"

(fot. episkopat.pl)

Zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jest bezpodstawny a w diecezji toruńskiej nie ma tolerancji dla osób duchownych, które dokonują jakichkolwiek przestępstw - głosi przekazane KAI oświadczenie toruńskiej Kurii.

 

Oświadczenie jest dpowiedzią na "Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych".


Publikujemy treść Oświadczenia Kurii Diecezjalnej Toruńskiej:


"Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych" opublikowany 21 lutego 2019 r., na stronach 21 i 22 informuje o sprawie ks. Jarosława P.


Raport formułuje zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, który według fundacji "Nie lękajcie się" miał nie reagować na złożone oskarżenie względem ks. Jarosława P., a następnie, zamiast wymierzenia kary, przenieść go do innej parafii.

 

Krzyżak o raporcie "Nie lękajcie się": Kościół z własnej winy został zmuszony do gaszenia pożaru>>


Informacje podane w raporcie są nieprawdziwe, a Kuria Diecezjalna Toruńska po otrzymaniu formalnego zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa rozpoczęła procedury zgodne z prawem kanonicznym i obowiązującymi przepisami. Po złożeniu formalnego doniesienia przez pokrzywdzonego, w dniu 27.11.2012 r., ks. Jarosław P. został zawieszony w wykonywaniu urzędu proboszcza. Zakazano mu także publicznego wykonywania jakichkolwiek funkcji kapłańskich, co jest równoznaczne z zakazem duszpasterstwa wśród dzieci i młodzieży. 13.12.2012 r., po zgłoszeniu sprawy w Kongregacji Nauki Wiary, rozpoczęto formalne procedury wynikające z prawa kanonicznego.

 

W następstwie wyroku państwowego sądu apelacyjnego, 27.06.2017 r. na ks. Jarosława P. została nałożona kara suspensy tzn. wydano zakaz wykonywania posługi kapłańskiej oraz noszenia stroju duchownego.


Informacja o tym, jakoby ks. Jarosław P. został przeniesiony do innej parafii nie jest zgodna z prawdą. Oskarżony nie został przeniesiony do żadnej parafii na terenie diecezji toruńskiej, lecz zawieszony w publicznym wykonywaniu funkcji kapłańskich. Tym bardziej nie został przeniesiony do parafii leżącej na terenie innej diecezji. Parafia w Pucku leży poza granicami kompetencji ordynariusza diecezji toruńskiej. Do Pucka ks. Jarosław P. udał się z własnej woli. Jego udział w obrzędach liturgicznych naruszył zakaz publicznego wykonywania funkcji kapłańskich.


W związku z tym zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jest bezpodstawny. Ponadto przypominam, że w diecezji toruńskiej nie ma tolerancji dla osób duchownych, które dokonują jakichkolwiek przestępstw, a tym bardziej przestępstw pedofilii. Osoby duchowne dopuszczające się tego typu przestępstw podlegają przepisom prawa polskiego oraz restrykcyjnemu prawu kościelnemu.


Ks. Paweł Borowski
Rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.39

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Menio 07:35:01 | 2019-02-26
Pani Ewa_Z
oceniam podobnie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Menio 07:31:58 | 2019-02-26
zdecydowanie usuwać i pozbawiać funcji, wprowadzić asap procedury nadzoru i rozliczania przełożonych z ich odsuwaniem z urzędu, mianować nowych, publicznie informować o nadużyciach pośród wspólnoty wiernych

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 15:38:51 | 2019-02-23
Takie tłumaczenie tylko ośmiesza Kurię toruńską. 

Wynika z niego, żadna kuria nie odpowiada za swoich pracowników. Mogą robić co chcą, wystarczy że sobie "wyjedzie" do Pucka i już sprawca jest bezkarny a Kuria umyła ręce. Przecież to ece opadają jak się słyszy takie tłumaczenie... Równie dobrze każdy może pojechać do Pucka czy gdziekolwiek, ubrać szaty duchowne i odprawiać liturgię, spowiadać, pobierać opłaty?

Rzecznicy, nieośmieszajcie się takimi wpisami.

Oceń 11 74 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook