Abp Jędraszewski: na szczycie przypomina się zasługi Jana Pawła II

(fot. episkopat.pl)

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział PAP, że podczas spotkania w Watykanie na temat ochrony nieletnich w Kościele przypominane są zasługi świętego Jana Pawła II. Sobota jest trzecim dniem obrad biskupów.

 

Metropolita krakowski reprezentuje polski Kościół na czterodniowym ogólnoświatowym szczycie w Watykanie, zwołanym przez papieża Franciszka.

 

Jak zaznaczył abp Jędraszewski, "w dyskusjach tego nadzwyczajnego spotkania przedstawicieli episkopatów całego świata co jakiś czas wraca pamięć o zasługach i dokonaniach świętego Jana Pawła II".

 

Wyjaśnił: "Zwraca się zwłaszcza uwagę na jego dokument motu proprio z 2001 roku «Sacramentorum sanctitatis tutela», ogłaszający normy postępowania w wypadkach ciężkich przestępstw, a także na jego przemówienie do biskupów amerykańskich z 2002 roku" - oświadczył arcybiskup krakowski.

 

Dodał następnie: "to było na tyle ważne, że jak mówią to biskupi amerykańscy, liczba przypadków molestowań i krzywd wyrządzanych dzieciom i młodzieży radykalnie się zmniejszyła".

 

"Właśnie te lata stanowią bardzo jasną cezurę czasową w odniesieniu do problemu, który dotykał niezwykle głęboko Kościół amerykański, ale także cezurę czasową dla całej dalszej postawy Kościoła powszechnego - od Benedykta XVI aż po papieża Franciszka" - podkreślił arcybiskup Jędraszewski.

 

W sobotę po południu uczestnicy watykańskiego szczytu, reprezentujący episkopaty wszystkich krajów świata wezmą udział w liturgii pokutnej pod przewodnictwem papieża.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4

Liczba głosów:

67

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Fabian93 22:03:57 | 2019-02-25
Niestety kanonizacje ostatnich papiezy są za wcześniej. Kiedyś tak nie bylo. Prosze zobaczyć ilu papiezy zostało świętych w ostatnich stuleciach. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Fabian93 22:02:49 | 2019-02-25
Generalnie uważam, ze za pontyfikatu Jana Pawła II za mało zrobiono w tej sprawie. Z resztą gdy co raz bardziej jestem swiadomy widze co raz wiecej błedów JPII. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 15:04:54 | 2019-02-23
No to proszę bardzo. Nie rozmawiamy o abpie Paetzu, ale o abpie Jędraszewskim. No to czekam na jakieś dowody w tej sprawie, bo na razie przedstawiłeś tylko insynuacje i własne opinie.

Oceń 36 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 14:06:36 | 2019-02-23
Rob roy, więc może ustalmy kto kłamie bo nie idzie  ciebie zrozumieć. Odpowiedz po kolei na pięć pytań - "prawda" lub "fałsz"

1. abp. Paetz molestował seksualnie co najmniej kilku kleryków.

2. abp. Paetz ma zakaz Watykanu do sprawowania posługi i odprawiania maszy

3. mimo zakazu abp. dalej odprawia msze wspólnie z abp. Gądeckim

4. Jędraszewski, ówcześnie biskup zainicjował akcję zmusznia dziekanów do składania podpisów pod apelem w obronie Paetza

5. abp. Jędraszewski, tuszujący sprawę molestowania przez Paetza kleryków reprezentuje KEP na szczycie biskupów poświecony molestowaniu sekslualnemu duchownych.

Jak odpowiesz to podam dowody i się przekonamy czy ja kłamię cz to ty jest niedoinformowany i zabierasz głos nie znając temetu.

Oceń 12 108 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 12:38:15 | 2019-02-23
Znam, podziwam i szanuję zasługi Świętego Jana Pawła II, ale ten szczyt jest na inny temat.

Oceń 8 45 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 12:26:58 | 2019-02-23
Pomijając wszystko, podając GW jako wiarygodne źródło informacji obrażacie ludzką inteligencję. To oczywiście nie oznacza, że wszystko tam jest kłamstwem, ale żeby się tego "dowiedzieć", można rzucać monetą.

Oceń 82 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 12:23:43 | 2019-02-23
Ewa_Z, a może jednak nie do końca "Ewa". Wiem, że pisanie kłamstw anonimowo uchodzi płazem, ale może jednak patrząc w lustro, coś się w głowie odezwie?

Oceń 85 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 11:28:10 | 2019-02-23
Obecność abp. Jędraszewskiego na szczycie dotyczącego tuszowania molestowania seksualnego jest doskonałym przykładem hipokrykzji i obłudy KEP.

Był on głownym inicjatorem obrony przed odpoiedzialnością molestującego kleryków abp. Paetza. Tymczasem sam Paetz wraz z abp. Gądeckim wbrew zakazom współkoncelebruje msze. Kuria poznańska po doniesieniach medialnych usuwa zdjęcia ze swojej strony www. 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24399943,oskarzony-o-molestowanie-abp-paetz-konce...

Oceń 17 158 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?