Kondolencje przewodniczącego episkopatu po śmierci bp. Alojzego Orszulika

(fot. Zoran Kokanovic/unsplash.com)

"Dziękuję Bogu za tak mądrego i doświadczonego pasterza, którego życie i posługę doskonale opisują słowa jego biskupiego zawołania: Christo in aliis servire - służyć Chrystusowi w drugich" - czytamy w liście przewodniczącego KEP.

 

Publikujemy tekst kondolencji:

 

Warszawa, dnia 21 lutego 2019 roku

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie,

 

ze smutkiem przyjąłem wiadomości, iż dzisiaj w wieku 90 lat zmarł biskup Alojzy Orszulik pierwszy biskup łowicki, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski w latach 1989-1994, dyrektor Biura Prasowego KEP w latach 1968-1993, konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, kawaler Orderu Orła Białego.

 

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia wszystkim, których dotknęła jego śmierć - rodzinie, bliskim, współpracownikom, kapłanom i wiernym diecezji łowickiej.

 

Kościół w Polsce i nasza ojczyzna wiele zawdzięczają śp. biskupowi Alojzemu, zwłaszcza w kontekście jego pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski, w niezwykle trudnym czasie reżimu komunistycznego. Dzięki jego umiejętnościom negocjacyjnym, stał się jedną z kluczowych postaci w rozmowach, które doprowadziły do pokojowych przemian w 1989 roku i zwołania Okrągłego Stołu.

 

Dziękuję Bogu za tak mądrego i doświadczonego pasterza, którego życie i posługę doskonale opisują słowa jego biskupiego zawołania: Christo in aliis servire - służyć Chrystusowi w drugich.

 

Zmarły biskup Alojzy realizował je najpierw jako członek Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem i Polską, członek i sekretarz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu, organizator kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, wiceprzewodniczący Komisji KEP ds. Środków Społecznego Przekazu i członek Komisji KEP ds. Wydawnictw Kościelnych oraz uczestnik obrad Okrągłego Stołu.

 

Z wiarą wsłuchujemy się w słowa Mateuszowej przypowieści o talentach, które Pan zostawił swoim sługom, dla pomnożenia dobra i powtarzamy je w obliczu śmierci biskupa Alojzego "dobrze, sługo dobry i wierny (…) Wejdź do radości twego Pana!" (por. Mt 25,21).

 

Niech odpoczywa w pokoju,

Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

_____________

Jego Ekscelencja

Ks. Bp Andrzej F. Dziuba

Biskup Łowicki

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 08:56:00 | 2019-02-22
Tak szybko abp. Gądecki ozdrowiał z tak poważnej choroby? Ach te "choroby dyplomatyczne" pozwalają na prawie wszystko...

Oceń 2 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook