Watykan: podsumowaniem spotkania przewodniczących episkopatów będzie przemówienie papieża

(Federico Lombardi SJ z papieżem, fot. EPA/VINCENZO PINTO)

Posumowaniem watykańskiego spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele będzie niedzielne przemówienie papieża Franciszka - wyjaśniono podczas briefingu z dziennikarzami w Rzymie.

 
Jak wyjaśnił Federico Lombardi SJ tematy podniesione podczas spotkania będą także dyskutowane w poniedziałek przez szefów dykasterii Kurii Rzymskiej, którzy w tej sprawie spotkają się z papieżem Franciszkiem. W dalszej perspektywie można oczekiwać dokumentu końcowego. Odniesiono się również do pytania o postulaty organizacji reprezentujących ofiary duchownych. Abp Charles Scicluna, zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że tego głosu nie można ignorować. 
 
Poinformował, że podczas prac w małych grupach mowa dziś była między innymi o duchownych wymykających się spod władzy biskupa, współpracy z władzami cywilnymi a także zakonami. Abp Scicluna dodał, że jest to konieczne, ponieważ Kościół nie posiada środków przymusu - by na przykład zbadać komputer podejrzanego o posiadanie pornografii dziecięcej. Z kolei abp Mark Benedict Coleridge, metropolita Brisbane (Australia) wskazał, że relacje te są niekiedy bardzo złożone, stąd konieczność uwzględnienia warunków panujących w poszczególnych państwach. 
 
Abp Scicluna wskazał na znaczenie przedstawionych przez Papieża Franciszka 21 punktów stanowiących "mapę drogową" spotkania i przyszłych działań Kościoła w tej dziedzinie. Zaznaczył, że Ojciec Święty pragnie wielkiej konkretności. Dodał, że Kongregacja Nauki Wiary już przygotowuje realizację pewnych zawartych tam konkretnych wskazań - vademecum dla biskupów, jak krok po kroku postępować w przypadkach zgłoszenia przypadku molestowania przez duchownego osoby małoletniej. Przypomniał, iż słowa Jana Pawła II z 23 kwietnia 2002 roku do biskupów USA stanowią teraz część polityki Kościoła. 
 
Jedno z pytań dziennikarzy dotyczyło powiązania tych przestępstw z obowiązującym w Kościele celibatem. Odpowiadając ks. Lombardi stwierdził, że takie powiązanie nie istnieje, dlatego nie poruszano sprawy ewentualnego zniesienia celibatu. 
 
Inne z pytań dotyczyło powiązania wykorzystywania nieletnich z homoseksualizmem. Zdaniem abp Scicluny, skłonność taka nie dysponuje do grzechu i nigdy nie wskazałby na kategorie skłaniające do grzechu.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook