"Pochylamy głowę ze wstydu (...) nadużycia trwały przez dekady". Oświadczenie przełożonych generalnych katolickich zakonów

(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

"Pochylamy głowę ze wstydu" - oświadczyli przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich przed rozpoczynającym się w czwartek w Watykanie szczytem na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich w Kościele. Przyznali, że nadużycia trwały przez dekady.

 

Na dwa dni przed historycznym spotkaniem w Watykanie, zwołanym przez papieża Franciszka, przedstawiciele dwóch unii zgromadzeń zakonnych napisali: "W naszej działalności zakonnej spotykamy się z licznymi sytuacjami, w których dzieci są wykorzystywane, lekceważone, maltretowane i niechciane".

 

"Ich wołanie jest dla nas apelem. Jako dorośli, jako chrześcijanie i jako zakonnicy chcemy angażować się na rzecz tego, by ich życie mogło się zmienić i by sytuacje, w jakich dorastają, poprawiły się" - zapewnili przełożeni generalni.

 

"To spotkanie skoncentrowane jest na wykorzystywaniu seksualnym dzieci, nadużywaniu władzy i sumienia ze strony tych, którzy pełnią funkcje w Kościele, zwłaszcza biskupów, księży i zakonników. To historia, która trwa od dziesięcioleci, historia niosąca ogromny ból tych, którzy doznali nadużyć" - głosi opublikowana w Watykanie nota.

 

Zwierzchnicy zgromadzeń napisali: "Pochylamy głowę ze wstydu, gdy uświadamiamy sobie, że takie nadużycia miały miejsce w naszych kongregacjach oraz zakonach i w naszym Kościele".

 

"Nauczyliśmy się, że ci, którzy dopuszczają się nadużyć, umyślnie ukrywają swoje czyny i są manipulatorami. Z definicji trudno odkryć nadużycia. Nasz wstyd jest tym większy, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wiele się dzieje" - oświadczyli.

 

"Kiedy patrzymy na prowincje i regiony naszych zakonów i kongregacji na całym świecie, przyznajemy, że odpowiedź tych, którzy sprawują władzę, nie była taka, jaka powinna być. Nie rozpoznali sygnałów alarmowych albo nie zdołali wziąć ich poważnie pod uwagę" - napisali przełożeni generalni.

 

W czterodniowym spotkaniu w Watykanie uczestniczyć będą przewodniczący wszystkich episkopatów świata oraz ponad 20 przełożonych męskich i żeńskich zakonów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 20:18:41 | 2019-02-19
rzymianinie, każdy niesłusznie skazany ma prawo i powinien dochodzić odszkodowania z tego tytułu.

Natomiast jeśli chcesz bronić duchownych dopuszczających się molestowania seksualnego to niedługo zostaniesz sam w szeregu. Na szczęście większość społeczeństwa woli opowiedzieć się po stronie ofiar, którym sprawca zmarnował życie. Jeśli tego nie rozumiesz to trudno. Co więcej - wiekszość już rozumie że przestępstwem jest także tuszowanie pedofilii nawet jeśli dotyczy to duchownych.

Oceń 7 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 18:51:16 | 2019-02-19
No to nie pozostanie nic innego, jak ewakuować się z tego Kościoła, prawda Ewa? Tylko gdzie? Powiedz przed zniknięciem gdzie sie wtedy ewakuujesz. No i rozumiem ze znikniesz z tego portalu, prawda? chyba że bedziesz nadal atakowała, tylko już z innej pozycji, rozumiem jako otwarty wróg, chcący zniszczyć KK, szczególnie kapłanów, biskupów no i poprzednich papiezy, bo ten "na razie" dobry, prawda? Ja chcę pozostać nadal przy KK, nawet z łatką "KK pedofilów". Ostatnio po 8 latach ksiądz katolicki w Czechach (Polak) został uniewinniony, bo był fałszywie oskarżony przez zawiść, przez jednego ministranta. No ale to nic nie znaczy, prawda? 

Oceń 11 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 18:22:13 | 2019-02-19
W zasadzie to ostatnia szansa na próbę naprawy wizerunku Kościoła jako instytucji. Jeśli szczyt okaże się wyłącznie wydarzeniem medialnym, i nie przyniesie konkretów w sprawie usuwania sprawców molestowania ze stanu duchownego to do Kościoła już na stałe przylgnie łatka organizacji broniącej pedofilów.

Oceń 8 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook