Hiszpania: rząd prosi władze Burkina Faso o wyjaśnienie zabójstwa misjonarza

(fot. shutterstock.com)

Hiszpania zażądała 16 lutego od władz Burkina Faso w Afryce rozpoczęcia dochodzenia w sprawie zabójstwa misjonarza salezjanina ks. Antonio Césara Fernándeza.

 

Jej ambasador w Mali (któremu podlega też sąsiednie Burkina Faso) uda się wkrótce do tego kraju, aby na miejscu uczestniczyć w całym niezbędnym postępowaniu. Jednocześnie za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy rząd wyraził "jak najbardziej stanowcze potępienie i zaniepokojenie" z powodu śmierci swego rodaka, do której doszło 15 bm.

 

Ponadto władze zaproponowały "całkowitą współpracę" z rządem tego zachodnioafrykańskiego kraju w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni. Ambasador w Mali nawiązał już kontakt z rodziną zamordowanego, wyrażając jej współczucie i zapewniając o wielorakiej pomocy.

 

72-letni misjonarz hiszpański ks. Antonio César Fernández Fernández padł wczesnym popołudniem 15 lutego ofiarą ataku dżihadystów wraz z pięcioma innymi osobami w prowincji Boulgou, ok. 40 km od południowej granicy państwa. Napastnicy oddali do niego trzy strzały z broni palnej, gdy znajdował się w samochodzie z dwoma współbraćmi zakonnymi ze wspólnoty ze stolicy kraju - Wagadugu. Wracali oni ze stolicy sąsiedniego Togo - Lomé, gdzie brali udział w pierwszej sesji kapituły prowincjalnej Inspektorii Salezjańskiej Frankofońskiej Afryki Zachodniej (AFO).

 

Samochód, prowadzony przez o. Fernándeza, musiał się zatrzymać przed punktem kontroli celnej w Nouhao na granicy z Ghaną i Togo. Wówczas pojazd został otoczony przez dżihadystów, którzy od razu zabili hiszpańskiego kapłana i czterech celników z Burkina Faso. Pozostali misjonarze zostali ranni.

 

W Burkina Faso od dawna już dochodzi do coraz częstszych starć między siłami bezpieczeństwa a różnymi grupami islamskimi, działającymi głównie w Mali i Nigrze. Po raz pierwszy natomiast doszło do ataku w środkowo-wschodniej części kraju.

 

Ks. Antonio César Fernández Fernández urodził się w Pozoblanco (Andaluzja) 7 lipca 1946. Od 55 lat posługiwał jako misjonarz a 46 lat jako kapłan. Pracę misyjną pełnił w różnych krajach afrykańskich, począwszy od Togo w 1982, gdy anno przybyli tam pierwsi salezjanie. Pełnił różne funkcje w Towarzystwie Salezjańskim, m.in. zajmował się nowicjuszami (1988-98) i był delegatem AFO na kapitule generalnej zgromadzenia w 2002.  Od kilku lat pracował duszpastersko w Burkina Faso.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook