Hans Zollner SJ: molestujący kapłan burzy zaufanie do Kościoła i do Boga

(fot. Rebecski [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)

Ludzie nie chcą już słuchać deklaracji i przeprosin, chcą zobaczyć coś bardzo konkretnego. Musimy zaplanować kolejne działania - mówi jezuita.

 
Dla ofiar wykorzystywanie seksualne, które wydarzyło się w Kościele ma zupełnie inny wymiar. Taki kapłan nie tylko burzy zaufanie do siebie, ale także do Kościoła oraz do Boga - powiedział na antenie TVP1 o. Hans Zollner SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka na Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie. Jezuita był gościem niedzielnego programu "Między ziemią a niebem".
 

Ojciec Zollner, który odpowiedzialny jest za zorganizowanie szczytu dotyczącego nadużyć w Kościele, jaki odbędzie się w dniach 21-24 lutego w Watykanie, zwrócił uwagę, że spotkanie to będzie nie tylko szansą do wspólnych rozmów przedstawicieli episkopatów z całego świata, ale także okazją do wsłuchania się w głos ofiar i zaplanowania działań, które pozwolą lepiej chronić dzieci i młodzież.

 

- Ludzie nie chcą już słuchać deklaracji i przeprosin, chcą zobaczyć coś bardzo konkretnego. Musimy zaplanować kolejne działania - mówi jezuita. Zastrzega jednak, że trzy dni to za mało, by rozwiązać cały problem. - Będzie to kontynuacja podróży, która już lata temu rozpoczęła się w wielu krajach - powiedział zakonnik w rozmowie z Pauliną Guzik.

 

Przypomniał, że prawie wszystkie episkopaty przygotowały wytyczne do zapobiegania wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. - Przepraszamy, organizujemy liturgie pokutne, piszemy deklaracje, a wierni ciągle mówią, że Kościół nie rozumie problemu. W każdym rodzaju działalności kościelnej: społecznej, duszpasterskiej, duchowej, intelektualnej musimy zwracać uwagę na zagrożenie dzieci. To musi być zakorzenione we wszystkich naszych działaniach - powiedział o. Zollner.

 

Podkreślił, że Kościół katolicki powinien zrobić wszystko co w jego mocy, by pomóc osobom skrzywdzonym, aby otrzymały sprawiedliwość i aby zostały wysłuchane. - Musimy słuchać mimo, że w głosie ofiar nierzadko słychać gniew i smutek - wskazał jezuita na antenie TVP1.

 

Jezuita zwrócił uwagę, że bardzo często ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych odchodzą od Boga i Kościoła; są wściekłe, bo nie tylko zostały skrzywdzone, ale doświadczyły też niezrozumienia i braku pomocy. - Dla ofiar wykorzystywanie seksualne, które wydarzyło się w Kościele ma zupełnie inny wymiar. Taki kapłan nie tylko burzy zaufanie do siebie, ale także ufność do Kościoła i do Boga - mówił duchowny.

 

- Kościół musi naprawdę uznać, że jest różnica pomiędzy tym, gdy ojciec rodziny, trener sportowy czy nauczyciel dopuszcza się molestowania a tym, gdy jakikolwiek kapłan lub inny przedstawiciel Kościoła wykorzystuje seksualnie małoletniego - stwierdził o. Zollner. Wyjaśnił, że gdy ojciec znęca się nad swoimi dziećmi, to mogą one zwrócić się z cierpieniem do Boga; natomiast gdy katem jest kapłan, reprezentant Boga na ziemi, mają poczucie, że rani ich sam Bóg. - To najstraszniejsza rzecz, jaka może przytrafić się człowiekowi - podkreślił zakonnik.

 

Na pytanie o to, czy Kościół wystarczająco dużo robi, by zwalczać nadużycia, o. Zollner odpowiedział, że Kościół nigdy nie jest w stanie zrobić wystarczająco dużo, ponieważ "zło zawsze będzie z nami i nie możemy wykorzenić wszystkich niewłaściwych zachowań w ludzkości". - Byłoby to bardzo niebezpieczne złudzenie, gdybyśmy uwierzyli, że dzięki środkom ochronnym można po prostu pozbyć się zła. Jednak z całą naszą wiedzą i determinacją musimy zrobić wszystko, aby nie zaszkodzić młodym ludziom. To, co musi nastąpić, to prawdziwa zmiana postawy, potrzeba prawdziwego nawrócenia serca - podkreślił jezuita w "Między ziemią a niebem".

 

W planowanym na 21-24 lutego bezprecedensowym spotkaniu zwierzchników Kurii Rzymskiej oraz przewodniczących episkopatów poświęconym ochronie dzieci w Kościele weźmie udział 180 osób z całego świata.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.17

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 10:10:54 | 2019-02-13
Ojcze Zollner,
Amerykę już odkryto.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Szon 11:19:43 | 2019-02-11
Wydeje mi się, że ksiądz podważa argumentację wielu katolików, że pedofilia księży to taki sam marginalny problem jak pedofilia nauczycieli czy trenerów...

Oceń 1 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 05:57:57 | 2019-02-11
Tymczasem w Polsce w ciągu ostatnich dni na jaw wyszły kolejne sprawy molestowania seksualnego: ksiądz Jarosław P. przez dziewięc lat molestujący ministranta czy ksiądz z Zakopanego z Chramcówek.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ksiadz-pedofil-gwalcil-przez-lata-sad-biskupi-go-uniewinnil,908002.html

https://www.rp.pl/Kosciol/302099957-Ksiadz-z-Chramcowek-pedofilem.html

(a na deonie cisza...)

Oceń 4 26 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 05:49:26 | 2019-02-11
Mądry choć smutny w swojej wymowie głos w sprawie molestowania seksualnego. Nikomu dziś nie chodzi o przyjmowanie kolejnych procedur i kolejne modły lecz o trwałe usunięcie zła i przestępców oraz dymisje tych, którzy tuszowali i dalej próbują tuszować przypadki molestowania seksualnego wśród duchownych. Tymczasem Kościół bierze na przetrzymanie - "duchowni molestujący dzieci kiedyś odejdą tak samo jak ci, którzy ich chronili". Ale tak to nie zadziała.

Nie wyobrażalne jest, że osoba molestująca dzieci może w dalszym ciągu być duchownym i udzielać posługi duchowej - spowiadać, odprawiać msze, udzielać komunii. A tak wciąż się dzieje. Nie wyobrażalne jest, że 4 czy 5 biskupów jak w wypadku księdza Jarosława P. oskarżyło 9-letniego wówczas ministranta Mariusza o praktyki homoseksualne, w ktróre dziecko miało wciągnąć dorosłego księdza i uniewinniło sprawcę przestępstwa. Szczęście że Sąd Najwyższy skazał homoseksualnego księdza-pedofila, którego sąd biskupi uniewinnił.

Jak długo molestowanie seksualne będzie tolerowane przez Kościół tak długo dyskusje będą powracać. Zarówno duchowni jak i wierni muszą mieć tego świadomość.

Oceń 5 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook