Publicysta "Rzeczpospolitej" ostro o Ordo Iuris: to katotaliban

(fot. rp.pl / youtube.com)

Michał Szułdrzyński oskarżył znaną organizację o to, że wizerunek katolików kojarzy się z fundamentalistami chcącymi wprowadzić szariat.

 

"Dwa tygodnie temu napisałem, że dyskusja o walce z hejtem po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza pokazała intelektualną słabość prawicy" - rozpoczyna swój tekst Szułdrzyński.

 

Publicysta wskazał, że Ordo Iuris uznało walkę z mową nienawiści za "propagandę LGBT". Jak dodał autor: "wrażenie było takie, że katolikom nienawiść nie przeszkadza". Szułdrzyński przypomniał również, że działalność instytutu prowadzi do tego, że religia katolicka kojarzy się "z popieraniem ustawy, która przewidywała karę więzienia dla kobiet decydujących się na aborcję, a także z kibicowaniem zmianom w prawie, które jednorazowego pobicia żony nie traktowały jako przemocy w rodzinie". Co za tym idzie, pisze autor, mamy proste skojarzenie z "katolicką wersją szariatu". 

 

Jak wspomina Szułdrzyński, mimo że Ordo Iuris jest częścią szerszego zjawiska obecnego w środowisku polskiej prawicy, to jego przedstawiciele zagrozili wydawcy wejściem na drogę sądową. Sam autor zauważa, że został "zapisany do grona lewaków, sympatyków marksizmu uprawiających antykatolicką socjotechnikę, którzy cenzurują prasę i wyrzucają katolickich mówców z uniwersytetu".

 

Instytut powiązany z Ordo Iuris finansuje antypolonijnych litewskich nacjonalistów >>

 

W swoim tekście przywołuje również polemikę zamieszczoną w dodatku do "Rz" ("Plus Minus") autorstwa Tymoteusza Zycha, reprezentanta Instytutu Ordo Iuris. Odrzucając jednak argumenty Zycha, Szułdrzyński stwierdza, że wielu katolików uważa osoby z Ordo Iuris "za niebezpiecznych fundamentalistów dorabiających gębę wartościom, które są im bliskie".

 

Jak wyjaśnia publicysta "Rz", fundamentalizm Ordo Iuris nakazuje jego reprezentantom doszukiwać się "wrogów religii" wśród tych, którzy nie podzielają ich skrajnych poglądów, nawet jeśli są to osoby wyznające katolicyzm. "Psychologicznie to zrozumiałe: prowadzenie krucjaty daje fundamentalistom poczucie moralnej wyższości" - podsumowuje Szułdrzyński, wskazując, że Ordo Iuris nazwałoby Pana Jezusa "lewakiem" i "marksistą", jak czynią to liczne konserwatywne środowiska w odniesieniu do papieża Franciszka.

 

Cały artykuł Michała Szułdrzyńskiego "A jednak katotaliban" dostępny jest tutaj >>

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

355

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

pg 12:45:04 | 2019-02-11
Nagonka na Ordo Juris świadczy o tym jak groźna dla niektórych środowisk jest organizacja bezkompromisowo broniąca wartosci chrześcijańskich. Jestem tylko zaskoczony, że red.Szuldrzyński przyłączył się do tych ataków.

Oceń 15 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mundabor 22:16:31 | 2019-02-10
Zabawne jest to, że moderniści, kiedy rzucają obelgami, typu: katotaliban, fundamentalizm, średniowiecze, wstecznictwo, rygoryzm, brak otwartości itp. faktycznie dokonują sądu nad Kościołem Triumfującym w Niebie. Nad św. Tomaszem z Akwinu, który mówił że heretyk zasługuje na śmierć, nad św. Piusem X, który mówił o tym, żeby bić pięściami modernistów i nie patrzeć, gdzie lecą ciosy, nad św. Janem Apostołem, którym mówił żeby nie przyjmować i nie pozdrawiać tego, który przynosi nowe nauki niezgodne z nauczaniem Chrystusa, nad św. Franciszkiem Salezym, który mówił że aktem miłości jest wołać "oto wilk!", jeśli wszedł między owce lub gdziekolwiek, mającym na myśli sekty heretyków i schizmatyków oraz ich przywódców. To wymienianie mogłoby się nie kończyć. Bóg nie dozwoli z siebie szydzić, ani ze swoich świętych.

Oceń 59 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 20:49:46 | 2019-02-10
Autorowi tego artykułu nie śmierdzą pieniądze Sorosa (klub Polska-Rosja w fundacjii Batorego). Mam jedno pytanie: czy treść swego artykułu też ustalał na śmietniku za wzorem właścicela tego pisemka pana Hajdarowicza?

Oceń 38 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 19:01:52 | 2019-02-10
Lepiej z Ordo Iuris zgubić, niż z Bergoglio i jezuitami znaleźć

Oceń 99 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jan Kowalski 16:46:51 | 2019-02-10
Pan redaktor wydaje się wiedzy a tym bardziej doświadczenia kościoła to raczej nie ma. Nie powinien się zatem wypowiadać w kwestiach z nim związanych. Radykalizm chrześcijański to nie to samo co radykalizm np. muzułmański. Jesli ktoś nie kuma różnicy to duży obciach i żenada.

Oceń 77 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 14:06:58 | 2019-02-10
Sugerowanie tych skojarzeń, kojarzy mi się z niezłą kasą dla redaktora.

Oceń 128 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook