Abp Gądecki po śmierci Jana Olszewskiego: odszedł człowiek niezłomnego ducha i głębokiej wiary

(fot. hafizi/shutterstock.com)

Śp. Jan Olszewski jawi się jako prawdziwy symbol, człowiek wiary i solidarności, mąż stanu i polski patriota - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście kondolencyjnym po śmierci Jana Olszewskiego, premiera Polski w latach 1991-1992.

 

Publikujemy pełny tekst listu kondolencyjnego:

 

Z wielkim bólem i smutkiem przyjąłem informację, że wczoraj, późnym wieczorem, w wieku 88 lat zmarł premier Jan Olszewski, w latach 1991-1992 prezes Rady Ministrów, poseł na Sejm I, III, IV kadencji, członek Trybunału Stanu, kawaler Orderu Orła Białego, w czasie II wojny światowej żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz opozycji w czasach PRL, pełnomocnik rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z Służby Bezpieczeństwa, człowiek niezłomnego ducha i głębokiej wiary.

 

W osobie i życiu śp. Jan Olszewskiego - jak w soczewce - skupiło się wszystko to, co polskie, wszystko to, co patriotyczne, wszystko to, co demokratyczne, wszystko to, co budowało silną i niepodległą Polskę i wszystko to, dzięki czemu wielokrotnie udawało się Polsce zrzucać kajdany niewoli: Bóg - Honor - Ojczyzna.

 

Gdy dziś wielu ceni bardziej świat nad Boga, próbując stawiać Stwórcę w kącie historii, z pogardą i nienawiścią do innych sięga po wszelkie sposoby, aby zabić w sobie resztki honoru, a ojczyznę położyć w zastaw własnych interesów i nieuporządkowanych ambicji, śp. Jan Olszewski jawi się jako prawdziwy symbol, człowiek wiary i solidarności, mąż stanu i polski patriota.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniam o modlitwie i duchowej bliskości Szanowną Panią Martę - małżonkę zmarłego, całą rodzinę, bliskich i przyjaciół, powierzając Bogu życie śp. Jana.

 

"Niech Aniołowie zawiodą cię do raju,

A gdy tam przybędziesz, niech przyjmą cię męczennicy

I wprowadzą cię do krainy życia wiecznego.

Chóry Anielskie niechaj cię podejmą

I z Chrystusem zmartwychwstałym miej radość wieczną."

 

STANISŁAW GĄDECKI

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów

Europy (CCEE)

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.37

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 04:06:48 | 2019-02-10
"Czyżby Jego Ekscelencja nie wiedzial, że Zmarly byl jawnym masonem i nie znał obszernego nauczania Kościoła w przedmiocie przynależności katolików do tej formacji?"

Jawnie to Jan Olszewski twierdził, że działalność masońska była komuflażem, aby władza PRL nie rozwiązała ich grupy.

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 17:12:34 | 2019-02-09
Nie odmawiam zasług śp. Janowi Olszewskiemu. Odmawiam wiedzy abp. S. Gądeckiemu. Czyżby Jego Ekscelencja nie wiedzial, że Zmarly byl jawnym masonem i nie znał obszernego nauczania Kościoła w przedmiocie przynależności katolików do tej formacji? Jak pogodzić bardzo jasne przepisy prawa kanonicznego ze sformułowaniem, cytuję: "śp. Jan Olszewski jawi się jako prawdziwy symbol, człowiek wiary (...)". Można było uczcić człowieka jako takiego, ale bardzo proszę nie czynić go wzorem wiary, bo z racji przytoczonych okoliczności na pewno nim nie był. Przynależności do Kościoła i do masonerii niepodobna ze sobą pogodzić. Co się z naszą Hierarchią dzieje?

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 12:55:26 | 2019-02-09
+

Oceń 5 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook