Europejski Trybunał Praw Człowieka uznaje, że biskup został słusznie skazany

bp Richard Williamson w 1991 roku (fot. Jim, the Photographer / flickr.com CC BY 2.0)

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Niemcy słusznie skazały bpa Richarda Williamsona za negacjonizm Holocaustu.

 

Bp Williamson w 2009 roku twierdził, że w obozach koncentracyjnych nie było komór gazowych i został skazany na grzywnę w wysokości 12 tysięcy euro. Karę z czasem obniżono do niecałych 2000 euro. Najnowsza decyzja Trybunału została ogłoszona pod koniec stycznia.

 

Rewizjonizm czy negacjonizm, znany także jako "kłamstwo oświęcimskie"  jest manipulacją, która podlega karze również w Polsce.

 

Bractwo św. Piusa X ma nowego przełożonego generalnego >>

 

Prawnicy biskupa twierdzili, że został niesłusznie skazany ponieważ wypowiedź pojawiła się w wywiadzie telewizyjnym w Szwecji, gdzie negacjonizm nie jest karany. Mimo tego nagrania dokonano w Niemczech, a biskup zdawał sobie sprawę, że takie wypowiedzi są w tym kraju nielegalne.

 

Williamson przez lata był członkiem Bractwa Świętego Piusa X, czyli lefebrystów, ale został z niego wykluczony w 2012 roku za nieposłuszeństwo względem przełożonych. Duchowny jest jednym z czterech biskupów, którzy zostali w 1988 roku konsekrowani przez abpa Lefebra, przez co naciągnęli na siebie ekskomunikę latae sententiae.

 

"Il Foglio": lefebryści odstępują od porozumienia z Rzymem >>

 

Papież Benedykt XVI wprawdzie ściągnął z bractwa ekskomunikę w 2009 roku, lecz Williamson ponownie zaciągnął ją na siebie sześć lat później wyświęcając bez zgody Stolicy Apostolskiej księdza Jeana Michela Faure'a na biskupa.

 

Williamson od lat znany jest z radykalizmu i antysemickich poglądów, zaś negacjonizm głosi już od końcówki lat 80.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

76

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 10:18:31 | 2019-02-05
Ten człowiek powinien obok znacznie wyższej grzywny otrzymać nakaz odbycia pielgrzymki do 70 większych obozów koncentracyjnych oraz obowiązkowego zwiedzania tychże miejsc pamięcia jakimi są obozy koncentracyjne z potwierdzeniem tego faktu przez władze miejsc pamięci a także miejsc masowych straceń jak więzienie Berlin-Plötzensee, Brandenburg i Halle/Saale oraz miejsca dokonywania masowych eutanazji zamku Hartheim.

Oceń 8 46 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?