Jak Robert Biedroń może pomóc Kościołowi w Polsce?

(fot. PAP/Jakub Kamiński)

"Ofensywa polityczna Biedronia, na pozór wymierzona przeciwko Kościołowi, (…) może wyjść Kościołowi tylko na dobre" - pisze Cezary Gawryś na internetowych łamach "Więzi".

 

Autor tekstu przywołuje wczorajszą konferencję inaugurującą nową partię Roberta Biedronia, w trakcie której padły m.in. postulaty dotyczące zmniejszenia obecności Kościoła w życiu publicznym. Jednym z nich jest wycofanie finansowania lekcji religii w szkole i to na szkolnej katechezie koncentruje się Gawryś.

 

Publicysta "Więzi" twierdzi, że "wiedza religijna powinna być uwzględniona w powszechnym systemie edukacji", a "program takiego przedmiotu, obok zaznajomienia z Biblią, historią Kościoła, dogmatami wiary i zasadami życia chrześcijańskiego, koniecznie powinien obejmować też elementy religioznawstwa, czyli podstawową wiedzę o innych religiach i wyznaniach". Katecheza powinna być także nieobowiązkowa, choć otwarta dla każdego chętnego, zaś przedmiotem oceny winna być "wiedza i postawa ucznia, a nie jego pobożność".

 

Czego uczniowie oczekują od katechezy w szkole? >>

 

Szkolna katecheza może dać wiedzę na temat religii, ale nie "żywą wiarę", a to powinno być podstawowym celem kształcenia religijnego. Autor tekstu argumentuje, że szkoła nie tworzy "przestrzeni sakralnej", a stosunek do lekcji religii jest co najmniej lekceważący. Dodatkowo obecność katechezy w szkole może stanowić dla niektórych rodziców powód do zaniedbywania duszpasterskiego rozwoju ich dzieci.

 

Nie zamiatajmy pod dywan problemu katechezy w szkole >>

 

"Religia w szkole jest szansą, ale też wyzwaniem. Wymaga, po pierwsze, odpowiedniego doboru i przygotowania kadr, po drugie, dopełnienia edukacji szkolnej przez swego rodzaju inicjację religijną młodzieży w ramach wspólnot parafialnych" - podkreśla Gawryś. Przypomina, ze bp Andrzej Czaja zaproponował kiedyś żeby jedną z dwóch lekcji religii odbywać w parafii, a nie w szkole, ale jego rozwiązanie zostało odrzucone, bo "uszczupliłoby o połowę dochody księży zatrudnionych w szkole".

 

"Wniosek nasuwa się niestety taki, że biskupom i proboszczom bardziej chodzi o kasę niż o dobro wiernych" - podsumowuje publicysta.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.22

Liczba głosów:

159

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

trytytka 22:18:50 | 2019-02-04
Zaklinanie rzeczywistości. Jak dojdzie do władzy i zacznie ostrą walkę z KK to wtedy będzie lament. Autor tej opinii jest widać bardzo krótkowzroczny.

Oceń 50 66 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook