Modlili się przez 96 dni, by uratować rodzinę uchodźców. Udało się!

(fot. Twitter / @hayarpi_3)

Nabożeństwo w jednym z holenderskich kościołów zapobiegło tragedii ormiańskiej rodziny. Policja nie mogła deportować uchodźców, ponieważ prawo holenderskie zabrania siłom porządkowym zakłócania trwającej ceremonii religijnej.

 

Rodzina Tamrazyan uciekła z Armenii w 2009 roku ze względu na obawy przed prześladowaniem politycznym (ojciec był zaangażowany w działalność opozycyjną). W skład pochodzącej z Armenii rodziny wchodzą rodzice wraz z trójką dzieci w wieku 15, 19 i 21 lat. Od ośmiu lat przebywają oni w Holandii. Najstarszy syn jest studentem uniwersytetu, zaś dwójka młodszych dzieci chodzi do szkoły.

 

Rodzina utraciła prawo do międzynarodowej ochrony, gdyż ich ojczysta Armenia nie jest już uznawana za państwo, w którym groziłoby im niebezpieczeństwo. Rodzina uczęszczała do kościoła protestanckiego w Katwijk koło Hagi, a jedna z córek była wolontariuszką w przykościelnym stowarzyszeniu.

 

W momencie zagrożenia deportacją 21-letnia Hayarpi Tamrazyan opublikowała w mediach społecznościowych apel do polityków. Z pomocą przyszła wspólnota kościoła Betel w Hadze. Jedną z twarzy tej inicjatywy był pastor Axel Wicke, który nawoływał do prowadzenia modlitw "w każdej godzinie, przez dzień i noc".

 

Idea nieustających nabożeństw wyszła od przewodniczącego Rady Generalnej Kościoła Protestanckiego w Holandii, pastora Theo Hettemy. Jego apel spotkał się z aprobatą licznych wiernych, a także setki okolicznych pastorów, którzy na zmianę odprawiają nabożeństwa. Świadomi, że inicjatywa nie będzie mogła trwać wiecznie, mają oni nadzieję, że uda im się wpłynąć na zmianę zdania przez rząd. Są bowiem przekonani, że w ciągu ośmiu lat czekania na decyzję o przyznaniu azylu armeńska rodzina dobrze zintegrowała się z holenderskim społeczeństwem.
 
Ewangelicko-unijny Kościół Protestancki w Holandii powstał w 2004 r. z połączenia Holenderskiego Kościoła Reformowanego, Reformowanych Kościołów w Holandii i Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Królestwie Holandii. Liczy około 2 mln wiernych.

 

 


 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

114

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?