Uczestnicy Rejsu Niepodległości wrócili z Panamy

(fot. Patrick Wernhardt [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons)

Spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem w Panamie podczas 34. Światowych Dni Młodzieży było głównym wydarzeniem na trasie rejsu. Żaglowiec, który wypłynął z Acapulco 11 stycznia, dotarł do stolicy Panamy 22 stycznia o godz. 10.00, gdzie został uroczyście powitany w Porcie Balboa. Był to jedyny taki żaglowiec uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

 

- To wyjątkowy projekt. Rejs Fregaty Polski jest jednym z ważniejszych i spektakularnych wydarzeń obchodów odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uczestnicy Daru Młodzieży odwiedzili 22 porty w 18 państwach, opowiadając o kulturze i historii Polski, ale także naszych osiągnięciach gospodarczych. Stali się tym samym najlepszymi ambasadorami naszego kraju i firmy na świecie. Jestem pełen uznania dla wytrwałości i pasji w codziennym życiu żeglarskim tych młodych ludzi. Ale przede wszystkim jestem dumy, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie, którego celem jest promocja dobrego imienia naszej Ojczyzny, której stuletnia historia walki o wolność może być wzorem dla innych narodów - powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

 

W pierwszym tygodniu młodzież uczestniczyła w Dniach Młodzieży w diecezjach. Polacy trafili do diecezji Penonome. Tam trenowali taniec i śpiew, by wystąpić na koncercie 23 stycznia, zorganizowanym w ramach tzw. Dnia Polskiego w Panamie wspólnie z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w Albrook Mall - Friendship Avenue w Panam City, miejscu, gdzie w 1983 r. Mszę Świętą celebrował papież Jan Paweł II.

 

Dar Młodzieży ⛵ kontynuuje Rejs Niepodległości 🇵🇱. Dzisiaj gościmy w Bordeaux 📌

Opublikowany przez Port Gdynia Środa, 27 czerwca 2018

 

Młodzież uczestniczyła także w spotkaniach formacyjnych, prowadzonych głównie przez księży pallotynów, którzy podczas Rejsu Niepodległości piastują funkcję kapelanów na Darze Młodzieży.

 

Drugi tydzień pobytu uczestnicy Rejsu Niepodległości spędzili w Panama City, biorąc czynny udział w centralnych Światowych Dniach Młodzieży, modlitwach i nabożeństwa z Ojcem Świętym, a także w audiencji wraz z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

 

Rejs Niepodległości wpisuje się w uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rejs odbywa się pod Patronatem Prezesa Rady Ministrów. 20 maja 2018 roku młodzi Polacy, laureaci Konkursu Rejs Niepodległości organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Fundację Salvatti.pl i Uniwersytet Morski w Gdyni na pokładzie legendarnego statku Dar Młodzieży wyruszyli w podróż dookoła świata.

 

Głównym sponsorem Rejsu Niepodległości jest PKN Orlen, oficjalnym sponsorem Tauron, a partnerem jest Polska Fundacja Narodowa.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook