Światowa Rada Kościołów: kolejne spotkanie poświęcone pojednaniu

(fot. shutterstock.com)

Jedenaste zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów (ŚRK) odbędzie się w Karlsruhe w Niemczech w dniach 5-11 lipca 2021 roku pod hasłem "Miłość Chrystusa porusza świat ku pojednaniu i jedności". Decyzję w tej sprawie podjęli członkowie Komitetu Planowania Zgromadzenia, który w dniach 9-16 stycznia obradował na Cyprze.

 

Spotkanie to będzie pierwszym zgromadzeniem ogólnym - najwyższego forum - Rady w Europie od 1968, gdy w szwedzkiej Uppsali zebrało się IV zgromadzenie.

 

Celem wydarzenia będzie ocena dotychczasowej działalności ŚRK i nakreślenie programów na przyszłość, wytyczenie ogólnej polityki tej największej na świecie międzynarodowej organizacji ekumenicznej, wybranie jej przewodniczącego i powołanie jej nowego Komitetu Naczelnego.

 

Według wstępnych ustaleń głównymi elementami przyszłego spotkania w Karlsruhe będą modlitwa i rozważanie Biblii, obecność w obradach grup rodzinnych, tematyczne posiedzenia plenarne, debaty ekumeniczne, jak również spotkania regionalne i wyznaniowe.

 

Zgromadzenie ogólne jest najwyższym forum ustawodawczym, decyzyjnym i organizacyjnym Światowej Rady Kościołów. Poprzednie, 10., odbyło się w dniach 30 października-8 listopada 2013 z udziałem ponad 3 tys. uczestników i gości w południowokoreańskim Pusanie pod hasłem "Boże życia, prowadź nas do sprawiedliwości i pokoju".

 

Światowa Rada Kościołów powstała na I zgromadzenie w Amsterdamie w sierpniu 1948 r., pragnąc wspierać dążenia chrześcijan do jedności w wierze oraz w dawaniu świadectwa i służbie na rzecz sprawiedliwego i pokojowego świata. Obecnie skupia 350 Kościołów protestanckich, prawosławnych, niechalcedońskich, anglikańskich, starokatolickich i innych, liczących łącznie ponad 550 mln wiernych w przeszło 120 krajach.

 

Kościół katolicki nie należy do ŚRK, ale od 1965 blisko z nią współpracuje. Najwyższym forum Rady jest wspomniane zgromadzenie ogólne, zbierające się co 8-9 lat. Na co dzień jej pracami kieruje sekretarz generalny, którym od 1 stycznia 2010 r. jest norweski pastor luterański dr Olav Fykse Tveit. Siedziba ŚRK mieści się w Genewie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?