Nowe hełmy na głowach gwardzistów szwajcarskich

(fot. shutterstock.com)

Z okazji przypadającej dziś 513-tej rocznicy utworzenia Szwajcarskiej Gwardii Papieskiej zostały zaprezentowane nowe hełmy gwardzistów. Zostały wykonane z tworzywa sztucznego i ważą trzykrotnie mniej od hełmów metalowych. Wyprodukowano je w Szwajcarii, w pobliżu Stans.

 

Oprócz tego zostanie przedstawiony pierwszy video clip z cyklu "1506 - Papieska Gwardia Szwajcarska opowiada". Tytuł odcinka: "Zaszczytna służba".

 
 

Stroje gwardzistów projektował sam Michał Anioł. Wzór aktualnych pochodzi z 1914 r. Chociaż zachowują tradycyjny wygląd, są wykonane pod względem technicznym w nowoczesny sposób. Średniowieczna zbroja gwardzistów jest ręcznie kuta w Austrii. Do tej pory dotyczyło to również hełmów. Dotychczasowe hełmy były wykonane z metalu i ważyły prawie dwa kilogramy. To jednak uległo zmianie. Oryginalny XVI-wieczny hełm został zeskanowany. Dane zostały przetworzone w komputerze i następnie wydrukowane w systemie trójwymiarowym. Włączając prace wykończeniowe po wydrukowaniu, czas produkcji hełmu wynosi około jednego dnia. Nowe nakrycie głów gwardzistów waży 570 gramów i jest odporne na promienie ultrafioletowe oraz wentylowane. Na obecny rok zamówiono 120 hełmów.

 

Gwardia Szwajcarska jest jedną z najbardziej znanych jednostek wojskowych na świecie. Jest to korpus wartowniczy złożony ze szwajcarskich żołnierzy, odpowiedzialnych za ochronę Papieża, jego rezydencji, zarówno w Rzymie, jak i podczas podróży. Dzisiaj oddział liczy 110 mężczyzn. Gwardziści muszą mieć mniej niż trzydzieści lat i być szwajcarskimi obywatelami wyznania katolickiego. Nie mogą być wcześniej karani i powinni służyć w armii szwajcarskiej. Halabardy oraz miecze są bronią reprezentacyjną. W nagłych przypadkach posiadają do dyspozycji również nowoczesną broń.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?