Chrześcijanie i Żydzi wspólnie czytali Biblię w Bielsku-Białej

(fot. diecezja.bielsko.pl)

Trzecią Księgę Machabejską odczytali w poniedziałek uczestnicy Maratonu Biblijnego w bielskiej Książnicy Beskidzkiej. Wśród 24 lektorów byli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i Gminy Żydowskiej - podała katolicka diecezja bielsko-żywiecka.

 

W Maratonie uczestniczył m.in. katolicki ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, księża Waldemar Szajthauer i Krzysztof Cienciała z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra, a także - po raz pierwszy w historii tego ekumenicznego przedsięwzięcia - duchowny prawosławny ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i prezes Stowarzyszenia Ukraińców w Bielsku-Białej Uliana Worobec.

 

Fragmenty Księgi czytali m.in. prorektor wyższej uczelni, muzyk, aktor, dziennikarka, siostra zakonna, uczeń, osoba posługująca się alfabetem Braille'a, działacze społeczni i kościelni, nauczycielka.

 

Służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej podały, że lekturę Trzeciej Księgi Machabejskiej zaproponował biskup Pindel. W poniedziałek przypomniał, że na stulecie odzyskania niepodległości Polski ukazała się Biblia Ekumeniczna, będąca wynikiem pracy biblistów różnych wyznań. Jej brzmienie uzgodniło dziesięciu zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych. "Nie jest mi znane podobne osiągnięcie, nawet w krajach tak zróżnicowanych pod względem wyznaniowym jak Niemcy, Szwajcaria Węgry, Rumunia czy Stany Zjednoczone" - powiedział.

 

Według biskupa, wspólna lektura Trzeciej Księgi Machabejskiej może być rodzajem otwarcia ekumenicznego i religijnego na gości zza wschodniej granicy, którzy są obecni m.in. w Bielsku-Białej.

 

Spotkanie zakończyło wspólne ekumenicznie błogosławieństwo duchownych trzech wyznań.

 

Ekumeniczny i międzyreligijny Maraton Biblijny w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie "Anioł Beskidów" zorganizowały już po raz jedenasty.

 

Dotychczas wspólnie odczytano w całości lub fragmentach Księgi: Rodzaju, Wyjścia, Koheleta, Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

71

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook