Brazylia: bazylika w Aparecida otrzyma największą na świecie "Biblię Open-Air"

(fot. Fernando Stankuns/ Foter /CC BY-NC-SA)

Już niebawem na zewnętrznych fasadach bazyliki w Aparecida na południu Brazylii będzie można podziwiać największą na świecie "Biblię Open-Air".

 

Administracja bazyliki poinformowała 19 stycznia, że od lipca na ścianach drugiej co do wielkości świątyni na świecie zostaną umieszczone cztery charakterystyczne sceny z Biblii.

 

Według dostępnych informacji, zachodnie skrzydło bazyliki ozdobi scena z Dziejów Stworzenia, skrzydło wschodnie - Sąd Ostateczny. Na ścianie wschodniej będą przedstawione Dzieje stworzenia, a na ścianach północnych - wyjście Żydów z Egiptu. Tym obrazem pragnie rozpocząć swoje nowe dzieło Marko Ivan Rupnik. Pochodzący ze Słowenii 64-letni ksiądz i artysta jest autorem m.in. mozaik w Watykanie oraz w portugalskim sanktuarium maryjnym w Fatimie.

 

"Kiedyś na pewno zasiądziemy przy uczcie eucharystycznej razem. Może już tu, na ziemi" >>

 

Ściany zewnętrzne bazyliki mają 173 metry długości, 168 metry szerokości i 40 metrów wysokości, tak więc projekt Rupnika będzie ogromny. Kopuła wznosi się na wysokość 70 m.Aparecida jest jednym z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych świata. W bazylice czczona jest figura wyłowionej z rzeki w 1717 roku Czarnej Madonny. Trzej rybacy wyłowili w rzece Paraíba do Sul figurkę z terakoty, ale bez głowy. Gdy zarzucili sieć kilka metrów dalej, wyłowili również główkę niewielkiej, 39-centymetrowej figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, z księżycem pod stopami i z gwiazdą nad głową. Rybacy owinęli statuę w chustkę i jeszcze raz zarzucili sieć - tym razem wypełniła się ona rybami.

 

Odczytali w tym wydarzeniu znak specjalnej opieki Matki Bożej. Z czasem Figurkę nazwano "Aparecida", czyli ta, która się ukazała.W pobliżu miejsca, w którym wyłowiono figurkę, wznosi się dziś gigantycznych rozmiarów bazylika, która może pomieścić 40 tys. pielgrzymów. Każdego roku do Pani z Aparecidy przybywa ok. 11 mln pielgrzymów. W 2017 - jubileuszowym roku 300-lecia znalezienia figurki Matki Bożej - sanktuarium odwiedziło 13 mln pielgrzymów.Matka Boża z Aparecidy jest patronką Brazylii. Dzień 12 października, liturgiczne święto Pani z Aparecidy, Patronki i Królowej Brazylii jest obchodzone od 1980 r., również jako dzień wolny od pracy w całym kraju.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook