Abp Ryś przed XIX Dniem Islamu: wzajemna niewiedza ustępuje miejsca stereotypom i łatwym oskarżeniom

(fot. Michał Lewandowski)

Muzułmanie w Polsce żyją od kilku wieków. Choć są w niektórych miejscach sąsiadami katolików, to wzajemna wiedza obu wspólnot o sobie jest niewielka i ustępuje miejsca stereotypom. Tam, gdzie jest niewiedza, zawsze pojawia się strach, który nie służy relacjom - powiedział abp Grzegorz Ryś przed łódzkimi obchodami XIX Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce (27 stycznia).

 

Główne obchody odbędą się 26 stycznia w Białymstoku, tego samego dnia także w Krakowie, a dni później w Katowicach.


Już 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony XIX Dzień Islamu. W tym roku będzie mu towarzyszyć hasło: "od współzawodnictwa do współpracy". Na kilka dni przed tym wydarzeniem odbyła się konferencja prasowa w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, gdzie odbędą się łódzkie obchody Dnia Islamu. - Dokładnie 19 lat temu Konferencja Episkopatu Polski podjęła inicjatywę, by na zamknięcie Tygodnia Ekumenicznego przeżyć Dzień Islamu w Kościele katolickim - przypomniał abp Grzegorz Ryś podczas konferencji zapowiadającej obchody Dnia Islamu w Łodzi. Wyjaśnił, że relacje z wyznawcami islamu nie są takie same jak z Kościołami chrześcijańskimi, dlatego nie jest to dzień należący stricte do Tygodnia Ekumenicznego.

 

Weź udział w XIX Dniu Islamu w Kościele katolickim w Krakowie >>

 

Przypomniał, że muzułmanie w Polsce żyją od dobrych kilku wieków, od wczesnych czasów jagiellońskich. Choć są w niektórych miejscach sąsiadami katolików, to wzajemna wiedza o sobie jest niewielka i bardzo łatwo ustępuje miejsca stereotypom i oskarżeniom. Tam, gdzie jest niewiedza, zawsze pojawia się w relacjach międzyludzkich strach, który nie służy relacjom - tłumaczył arcybiskup.

 

Łódzki imam Khamis Abtan, przewodniczący lokalnego oddziału Ligi Muzułmańskiej w Polsce, w imieniu swojej wspólnoty podziękował abp. Rysiowi za zaproszenie i zachęcił do uczestnictwa w tym wydarzeniu. W niedzielnym spotkaniu weźmie udział mufti Nidal Abu Tabaq z Ligi Muzułmańskiej w RP.

 

"My jesteśmy otwarci, bo wiemy, co się dzieje na świecie. To, co się tam dzieje, to kwestia polityczna, nie religijna" - zaznaczył Khamis Abtan. "Pochodzę z Iraku. Cała cywilizacja Iraku została zbudowana na różnorodności kulturowej i narodowej. Chrześcijaństwo było pierwszym fundamentem w kraju i nigdy nie słyszeliśmy, by na tle religijnym wybuchła jakaś wojna. To wszystko nastąpiło dopiero po jakimś czasie, dlatego uważam, że jest to kwestia polityczna. A jeśli ktoś miłuje i kocha Boga, to nie wierzę, że jest w stanie skrzywdzić jakieś stworzenie na ziemi. Z naszej strony dziękuję za zaproszenie, aby pokazać prawdę, że z miłością jesteśmy w stanie zbudować wiele i uczynić wiele dla siebie i dla innych ludzi" - powiedział imam.

 

W czasie łódzkich obchodów Dnia Islamu odbędzie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: ze strony katolickiej ks. dr Przemysław Szewczyk, a ze strony muzułmańskiej mufti Nidal Abu Tabak.

 

Choć obchody Dnia Islamu w Łodzi w takiej formie odbędą się po raz pierwszy, to budowanie relacji chrześcijańsko-muzułmańskich trwa w archidiecezji łódzkiej dłużej - przypomniał abp Grzegorz Ryś. "W Grotnikach k. Łodzi znajduje się ośrodek dla uchodźców, w którym w absolutnej większości zamieszkują muzułmanie. Ośrodek ten wraz z łódzkim Caritas odwiedziłem po raz pierwszy ponad rok temu w okresie Bożego Narodzenia. Te odwiedziny były bardzo znaczące, bo nawiązały się relacje. Potem odbyły się kolejne dwa spotkania. Następnie rodziny muzułmańskie zostały zaproszone na festyn do Łodzi. W tym roku przed świętami byłem tam znowu i dostałem szopkę od muzułmanów z Grotnik, która stoi po dziś dzień w mojej jadalni. A ostatnio zaprosiliśmy wspólnotę muzułmańską na koncert "Betlejem w Łodzi". Byliśmy bardzo szczęśliwi, że pojawili się na tym koncercie, który dla nas był formą modlitwy" - dodał abp Ryś.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

176

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Mawak 18:13:17 | 2019-01-22
Pytanie, kto w kwestii islamu jest lepiej zorientowany: abp. Ryś, czy może chrześcijanie mieszkający na Bliskim Wschodzie?

Oceń 18 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 21:37:31 | 2019-01-21
Abp Ryś swoim zwyczajem zaklina rzeczywistość. Owszem, byli u nas muzułmanie - Tatarzy, ale ile mieli oni wspólnego z dzisiejszymi imigrantami ubogacającymi Europę (szczególnie zachodnią)? Praktycznie nic.

Oceń 53 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

GrzesiekQ 14:19:53 | 2019-01-21
"Pochodzę z Iraku. Cała cywilizacja Iraku została zbudowana na różnorodności kulturowej i narodowej. Chrześcijaństwo było pierwszym fundamentem w kraju i nigdy nie słyszeliśmy, by na tle religijnym wybuchła jakaś wojna. To wszystko nastąpiło dopiero po jakimś czasie, dlatego uważam, że jest to kwestia polityczna. A jeśli ktoś miłuje i kocha Boga, to nie wierzę, że jest w stanie skrzywdzić jakieś stworzenie na ziemi. Z naszej strony dziękuję za zaproszenie, aby pokazać prawdę, że z miłością jesteśmy w stanie zbudować wiele i uczynić wiele dla siebie i dla innych ludzi" - powiedział imam

Nie powiedział jednak, że jego bóg jest mistrzem podstępu i dla niego oszukanie niewiernych, ukrycie prawdziwych celów i natury islamu to czyn chwalebny, Takija, element strategii podboju.

Oceń 98 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

GrzesiekQ 14:13:53 | 2019-01-21
A czegóż to nie wiemy o islamie co wie abp. Ryś i co chroni go przed strachem i stereotypami? Nic konkretnego na ten temat nie powiedział?

Oceń 93 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook